Connect with us

македонија

Избрани најдобрите е-трговци во Македонија во повеќе категории

објавено

на

На изборот за најдобри е-трговци во Македонија за 2022 година, домашните е-трговци се натпреваруваа во вкупно 23 категории, организирани во 3 секции: “Најдобри е-продавници по сектори”, “Најдобри е-трговци во одбрани аспекти на онлајн продавање” и “Шампиони во е-трговија”, во чии рамки се додели и главната награда „Е-трговец на годината”.

Во хотелот DoubleTree by Hilton Skopje деновиве се одржа свечената манифестација за доделување на македонските награди за е-трговија за 2022 година – “Ecommerce Awards”, во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ. Манифестацијата се одржа во присуство на членките на АЕТМ, поддржувачите и партнерите, жири комисијата и наградените е-трговци, а целиот настан изобилуваше со богата програма составена од голем број на домашни уметници и актери.

На изборот за најдобри е-трговци во Македонија за 2022 година, домашните е-трговци се натпреваруваа во вкупно 23 категории, организирани во 3 секции: “Најдобри е-продавници по сектори”, “Најдобри е-трговци во одбрани аспекти на онлајн продавање” и “Шампиони во е-трговија”, во чии рамки се додели и главната награда „Е-трговец на годината”.

Изборот на најдобрите од е-трговијата за 2022 се организираше во 5 фази по внимателно дизајниран процес и методологија. Изборот започна со пријавување на е-трговците, каде што повеќе од 150 домашни компании се пријавија за учество на натпреварот. Оние кои ги исполнуваа условите беа поставени за гласање од јавноста, каде што во текот на јануари и февруари беа собрани 93.390 гласови од 6.584 гласачи. По гласањето од јавноста се формираа ранг листите со финалисти во секоја категорија, за кои следуваше гласање од стручната жири комисијата која се состоеше од 13 членови. Во категориите со 30 или повеќе номинирани компании, листата на финалисти се состоеше од 10 финалисти и потоа на крајот беа избрани 3 победници (1во, 2ро и 3то место), додека во категориите со помалку од 30 номинирани компании, листата на финалисти се состоеше од 5 е-трговци, од кои еден беше избран за победник.

По собирање на гласовите од јавноста и од стручната жири комисија, согласно воспоставената методологија, при што гласовите од публика учествуваа со 40% во вкупниот ранг и 60% на жири комисијата, беа формирани финалните ранг листи кои ги одредија победниците. Категоријата “Најпопуларна е-продавница ” беше единствената категоријата во која наградата беше доделена единствено врз основа на бројот на гласовите од јавноста.  

Победниците во сите категории може да се погледнат во продолжение, а објавени се и на официјалнтата веб страница на натпреварот, на следниот линк:  https://ecommerceawards.mk/pobednici/

Победници во секцијата “Најдобри е-продавници по сектори” се:

 • Е-продавница за облека и обувки на годината – fashiongroup.com.mk
 • Е-продавница за бела техника и електроника на годината – neptun.mk
 • Е-продавница за храна и пијалоци на годината – paket.mk
 • Е-продавница за туристички услуги на годината – grouper.mk
 • Е-продавница за модни додатоци, убавина, здравје и нега на годината – fashiongroup.com.mk (1 место)
 • Е-продавница за модни додатоци, убавина, здравје и нега на годината – fitkit.app (2 место)
 • Е-продавница за модни додатоци, убавина, здравје и нега на годината – mytime.mk (3 место)
 • Е-продавница за дом, мебел и градина на годината – dormeo.mk
 • E-продавница за бебешка и детска облека, опрема и играчки на годината – svetotnabibi.mk
 • Е-продавница од областа на услужни дејности на годината – korpa.mk
 • Е-продавница за култура, настани и едукација на годината – literatura.mk

Добитници на награди во секцијата “Најдобри е-трговци во одбрани аспекти на онлајн продавање” се:

 • Мобилна апликација за онлајн шопинг на годината – korpa.mk
 • Е-трговец со најдобро искуство за е-плаќање – fashiongroupoutlet.mk (1 место)
 • Е-трговец со најдобро искуство за е-плаќање – telekom.mk (2 место)
 • Е-трговец со најдобро искуство за е-плаќање – gley.mk (3 место)
 • Е-трговец со најдобра грижа за корисници –  grouper.mk (1 место)
 • Е-трговец со најдобра грижа за корисници – paket.mk (2 место)
 • Е-трговец со најдобра грижа за корисници –a1.mk  (3 место)
 • Е-трговец со најдобра достава на онлајн нарачки – korpa.mk (1 место)
 • Е-трговец со најдобра достава на онлајн нарачки – paket.mk (2 место)
 • Е-трговец со најдобра достава на онлајн нарачки – kliknijadi.mk (3 место)
 • Е-трговец со најдобро присуство на социјални медиуми – grouper.mk (1 место)
 • Е-трговец со најдобро присуство на социјални медиуми – fashiongroup.com.mk (2 место)
 • Е-трговец со најдобро присуство на социјални медиуми – svetotnabibi.mk (3 место)
 • Најдобра веб страна за плаќање на сметки – evnonline.mk
 • Владино решение во областа на онлајн услуги и плаќање на годината – https://e-pdd.ujp.gov.mk/
 • Најдобра е-продавница основана од жена –  korpa.mk (1 место)
 • Најдобра е-продавница основана од жена –  elenaluka.com.mk (2 место)
 • Најдобра е-продавница основана од жена – boksy.mk (3 место)
 • Најдобра е-продавница со меѓународна продажба – kupikniga.com.mk
 • Mаркетплејс платформа на годината – paket.mk
 • Најдобар верификуван е-трговец – fashiongroup.com.mk

Добитници на награди во секцијата “Шампиони во е-трговија” се:

 • Најдобра новоотворена е-продавница – korpa.mk
 • Најпопуларна е-продавница – fashiongroup.com.mk (1 место)
 • Најпопуларна е-продавница –paket.mk (2 место)
 • Најпопуларна е-продавница –  zegin.com.mk (3 место)
 • Е-трговец на годината за 2021 година – grouper.mk (1 место)
 • Е-трговец на годината за 2021 година – paket.mk (2 место)
 • Е-трговец на годината за 2021 година – fashiongroup.com.mk (3 место)

Инаку, македонските награди за е-трговија – “Ecommerce Awards 2022” беа овозможени благодарение на поддршката од генералниот партнер Mastercard и на организацискиот партнер – Отворениот регионален фонд за Југоисточна Европа – Надворешна трговија во рамки на Германското друштво за интернационална соработка GIZ, по нарачка на Германската влада. Златен партнер на натпреварот беше Комерцијална Банка АД Скопје, Iute Credit Macedonia, беше сребрен партнер, а натпреварот го поддржа и винскиот партнер wine.mk.

економија6 часа ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија5 дена ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија6 дена ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

регион6 дена ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија6 дена ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија6 дена ago

Зелена иднина за секое дете

економија6 дена ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

регион6 дена ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија6 дена ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

македонија5 дена ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

економија4 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија4 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

свет6 дена ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%