Connect with us

македонија

Извршена е втората трансплантација на срце од починат донор во историјата на Македонија

објавено

на

Донор на срцето со коешто е продолжен животот на 22 годишно момче е трагично настрадана девојка во сообраќајна несреќа, чии што родители се согласиле да ги донираат нејзините здрави органи. Два бубрега од оваа пациентка денес ќе бидат трансплантирани кај пациенти кои со години се на дијализа. Во понеделник наутро коската со метастази на пациент кој се лекува на Клиниката за ортопедија ќе биде заменета со здрава коска од починатата девојка. Уште десетина пациенти кои боледуваат од карцином кој им ги оштетил коските и пациенти со тешки фрактури кај кои нема можност да се стават протези ќе добијат заменски коски од починатиот донор.

„Во 3 часот и 33 минути утринава кај 22-годишно момче зачука ново, донирано срце! Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија.“ Ова беа зборовите што ги напиша министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил утрово, споделувајќи ја со јавноста веста за сложената хируршка интервенција на пресадување срце од починат донор со којашто е продолжен животот на 22 – годишно момче коешто има сериозно заболување кое го оштетува срцето.

Донор на срцето е трагично настрадана девојка во сообраќајна несреќа, чии што родители се согласиле да ги донираат нејзините здрави органи.

Како што соопшти Министерството за здравство, два бубрега од оваа пациентка денес ќе бидат трансплантирани кај пациенти кои со години се на дијализа. Во понеделник наутро коската со метастази на пациент кој се лекува на Клиниката за ортопедија ќе биде заменета со здрава коска од починатата девојка. Уште десетина пациенти кои боледуваат од карцином кој им ги оштетил коските и пациенти со тешки фрактури кај кои нема можност да се стават протези ќе добијат заменски коски од починатиот донор. Ова е прва ваква експлантација направена во земјава. 

Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи. „Нејзиниот млад живот трагично згасна, но нејзиното срце спаси друг млад живот. Нема зборови со кои може да се искаже благодарноста кон семејство. Нема зборови со кои може да се опише алтруизмот и големината на чинот на органодарителство. Во моменти на длабока тага да се донесе одлука за донирање на органите на блиските е дефиниција за хуманост.“, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Од Министерството за здравство упатуваат голема благодарност до семејството на починатата пациентка кое се согласи да ги донира органите на својата ќерка.

„Огромна е жалоста за загубата на младата пациентка, но голема е утехата дека нејзиниот живот ќе продолжи преку неколку други. Тимот кој учествуваше во оваа комплексна операција е од некоку кардиохируршки центри. Тие уште еднаш ни докажаа дека нашиот систем располага со тим на хирурзи кој функционира беспрекорно. Во процесот на трансплантација учествуваа доктори од клиниките за КАРИЛ, Урологија, Кардиохирургија, Ортопедија, Нефрологија, Радиологија, Кардиологија, Рентген институот, Клиниката Жан Митрев и Аџибадем Систина. Благодарни сме на сите лекари кои учествуваат во постапката на утврдување на мозочна смрт, во експлантација и во трансплантацијата на органи, како и на сите оние кои логистички ја поддржаа постапката.“, велат од Министерството за здравство.

економија9 часа ago

Почна првиот онлајн хакатон за намалување на сивата економија во е – трговијата

македонија16 часа ago

Сеавус, ИнКом, Еконет, Групер…добија нови сопственици – кој ќе ја продолжи низата?

свет17 часа ago

Граѓаните во крв и солзи, водачите во политички профит

економија18 часа ago

Пандемијата стивна и економијата здивна

менаџмент / маркетинг18 часа ago

Рекоа за… успехот

менаџмент / маркетинг18 часа ago

Не работете додека сте на одмор. Сериозно.

свет18 часа ago

Инфлацијата се надвиснува како опасност

македонија18 часа ago

Градежниците и хотелиерите останаа најпогодени од кризата

интервју18 часа ago

Сашо Јовановски: Спојувањето ќе ја засили нашата лидерска позиција во понудата на деловен софтвер

македонија2 дена ago

Десет студентски тимови преку учество на хакатонот „Хакирај ја сивата економија во е-трговијата“ ќе креираат решенија за намалување на сивата економија

македонија16 часа ago

Сеавус, ИнКом, Еконет, Групер…добија нови сопственици – кој ќе ја продолжи низата?

технологии / компании5 дена ago

Нова аквизиција на македонскиот ИТ пазар: Синами ја презема Еконет

економија9 часа ago

Почна првиот онлајн хакатон за намалување на сивата економија во е – трговијата

македонија3 дена ago

Комерцијална банка ќе биде спонзор на ФФМ во наредните три години

економија2 дена ago

Утре почнува хакатонот за намалување на сивата економија во е-трговијата

македонија2 дена ago

Десет студентски тимови преку учество на хакатонот „Хакирај ја сивата економија во е-трговијата“ ќе креираат решенија за намалување на сивата економија

интервју18 часа ago

Сашо Јовановски: Спојувањето ќе ја засили нашата лидерска позиција во понудата на деловен софтвер

свет18 часа ago

Инфлацијата се надвиснува како опасност

свет17 часа ago

Граѓаните во крв и солзи, водачите во политички профит

економија18 часа ago

Пандемијата стивна и економијата здивна