Connect with us

lifestyle

Името му е Безос. Џеф Безос.

објавено

на

Амазон (Amazon.com , Inc.) и неговиот основач и шеф Џеф Безос се во преговори за купување на холивудското студио Метро Голдвин Маер – МГМ (Metro Goldwyn Mayer) . МГМ е  последното големо американско филмско студио што не е купено од поголем медиумски гигант (Warner Bros  е во сопственост на ATT Warner Media , а 20th Century Media  е поседуван од Walt Disney Studios)  ги поседува франшизите како што се Џемс Бонд, Роки, Старгејт, Фарго, итн., и доколку му успее на  Амазон аквизицијата, значително ќе се збогати каталогот на неговата стриминг платформа Амазон Прајм и со тоа позицијата во однос на лутите конкуренти Netflix, Hulu и Disney+.

Амазон би платил помеѓу 7 и 10 милијарди долари за МГМ, велат извори запознаени со намерите на Безос. Гласините се дека конечната сума ќе се врти околу 9 милијарди долари.

Амазон, инаку, минатата година имаше приходи од 390 милијарди долари, а го поседува и сопственото Амазон Студиос кое што креира оригинална содржина.

МГМ има околу 4.000 филмови во својот каталог, според Њујорк Тајмс. Сега веќе класиците, како Танц со волците, Терминатор и  Дождовен човек се во ова портфолио. Исто така  и поновите продукции, како Handmaid’s Tale или Shark Tank, се под капата на МГМ.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

економија2 дена ago

Поддршка за големите извозници: гаранција од Гарантен фонд до 50% од износот на кредитот за извоз преку Развојна банка

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

македонија4 дена ago

Македонија 60-та во свет од 110 држави рангирани според дигитален квалитет на животот

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија6 дена ago

Мукаетов: Ќе продолжиме посветено да работиме на глобализација на брендот Алкалоид

македонија4 дена ago

Бесник Исаки од БЕ-ДА Логистик ја доби наградата Business Elite „40 under 40“

политика6 дена ago

Брима – Галуп: Ако денеска се одржат локалните избори, СДСМ би освоил 19,8%, а ВМРО-ДПМНЕ 17,7% од гласовите

македонија6 дена ago

„Алкалоид“ има инвестирано 200 милиони евра во последниве 15 години

македонија5 дена ago

Промовиран East Gate Living, продажбата на станови започна

економија3 дена ago

Адора инженеринг ја купи на лицитација Топлификација за 9,3 милиони евра

start up6 дена ago

Соработка за развој на стартап заедницата: партнерство на Македонски Телеком и Стартап Македонија

македонија5 дена ago

„Алкалоид“ го одбележа 85 – годишниот јубилеј со изложба и донација за Детската клиника

македонија5 дена ago

Дијаманти за дијамантите на филмската уметност

банки5 дена ago

Годишен раст од 9,9% на вкупните депозити и од 6,4% на кредитната поддршка