Connect with us

економија

Им се смешка досега невидена заработка

Големите трговски ланци во Европа тријат раце

објавено

на

Европските ланци на супермаркети оваа година би можеле со заработката да ги надминат очекувањата на пазарот затоа што ги држат цените на производите на високо ниво, и покрај намалените трошоци. Сметките би можеле да им ги замрсат обидите на владите да ја скротат инфлацијата.

Инвеститорите се повеќе купуваат акции од синџири на супермаркети, како што се британскиот Tesco и францускиот Carrefour, чија заработка е зголемена поради зголемените цени на широк спектар на прехранбени производи, од тестенини до чоколади, пишува Reuters.

Нивната заработка ќе порасне посилно отколку што предвидуваше пазарот, според американската инвестициска банка JPMorgan. Британската банка Barclays им препорачува на инвеститорите акции во Tesco, Carrefour и Sainsbury’s, бидејќи цените во нивните продавници остануваат високи и покрај пониските трошоци.

Инфлацијата во еврозоната значително попушти  во мај и се лизна на 6,1 отсто, благодарение на поевтината енергија. Но, придобивките од пониската инфлација се уште не ги чувствуваат граѓаните кои купуваат храна и основни намирници.

„Не гледаме дека тоа се претвора во пониски цени, а проблемот е во зголемувањето на маржите“, објаснува Дин Тарнер од британската филијала на UBS.

„Затоа што компаниите сè уште можат да ги покачуваат цените под изговор на висока инфлација“, објаснува тој.

Владите притиснаа на  кочница

Британската банка Barclays им препорачува на инвеститорите акции во Tesco, Carrefour и Sainsbury’s, бидејќи цените во нивните продавници остануваат високи и покрај пониските трошоци.

Во вакви услови акциите на синџирите супермаркети пораснаа во текот на првиот квартал, но прашање е дали овој тренд ќе продолжи. Европските влади и регулатори се сомневаат дека ги држат цените на неразумно високо ниво, пишува Reuters.

Најголемите француски прехранбени компании ветија дека ќе ги намалат цените на стотици производи од јули, објави деновиве министерот за финансии Бруно Ле Мер, заканувајќи се со финансиски санкции доколку го прекршат ветувањето.

Британскиот регулатор за конкуренција во мај ги предупреди супермаркетите дека ги надгледува нивните синџири на снабдување како дел од напорите да се справи со проблемот со вртоглавото зголемување на цените на храната.

Поради овие реакции, индексот на акциите на компаниите за трговија на мало со храна и основни потреби падна за шест отсто од мај. Тој скокна за 13 отсто во првиот квартал, најсилно од 2015 година, по падот од 25 отсто во 2022 година. Паднаа и акциите на производителите на храна и пијалаци.

Супермаркетите обично имаат ограничен простор во преговорите околу цените, но нивната позиција сега е променета. Истото се случи и со прехранбените гиганти како Danone, Nestle и Lindt, според податоците на Refinitiv.

Главната причина е профитот

Најголемите француски прехранбени компании ветија дека ќе ги намалат цените на стотици производи од јули, објави деновиве министерот за финансии Бруно Ле Мер (на фотосот), заканувајќи се со финансиски санкции доколку го прекршат ветувањето.

Официјалните податоци покажуваат дека основните трошоци на прехранбените компании драстично паднале оваа година, пишува Reuters.

Индексот на цените на основните прехранбени производи, што го состави агенцијата за храна на Обединетите нации, ФАО, падна на најниско ниво во последните две години во мај и е за повеќе од 20 отсто под рекордното ниво од март 2022 година.

Цените на гасот во Европа, кои многумина го сметаат за главна причина за повисоките трошоци за компаниите, исто така паднаа на нивоата од јули 2021 година.

Се чини дека главната причина за поскапувањата во развиените економии е профитот, заклучуваат во швајцарската банка УБС.

„Цените постојано растеа, на месечна основа, што води до заклучок дека (објаснувањето) не може да се сведе на (повисоки трошоци)“, рече Тарнер од UBS.

македонија1 час ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија1 час ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија20 часа ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки4 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

економија4 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија4 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

свет4 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

македонија4 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.