Connect with us

свет

Индиецот Гаутам Адани стана трет најбогат човек на светот, зад Маск и Безос

објавено

на

Основачот на конгломератот Adani Group го престигна Бернард Арно, претседателот на LVMH и е првиот Азиец на оваа позиција.

Гаутам Адани, кој веќе беше најбогатиот човек во Азија, сега стана и трет најбогат човек во светот, според Индексот на милијардери на Блумберг.  Тој го престигна Бернард Арно, претседателот на LVMH и е првиот Азиец на оваа позиција, a пред него се Илон Маск и Џеф Безос.

Според индексот, Адани, сопственик на едно од најголемите претпријатија во Индија, сега се проценува  дека  ‘тежи’ над 137 милијарди долари.

Во текот на епидемијата, богатството на Адани нагло се зголеми, исто како и на многу други  милијардери ширум светот.

Познатата групација Адани беше основана од него, а тој сега води бизниси во транспортната индустрија, индустријата за соларна енергија, производство на авиони, ископ на јаглен, итн.

Од почетокот на глобалната здравствена криза, неговото богатство значително се зголеми како резултат на тоа што инвеститорите се обложуваа  на неговата способност да ја прошири својата компанија во индустрии што индискиот премиер Нарендра Моди ги нагласи како приоритетни за  развој. Според Блумберг, Адани профитирал  и од зголемувањето на употребата на јаглен, што го поттикна неговиот раст во последните месеци. Ова е еден од факторите што придонесе за успехот на Адани.

Политичарите и набљудувачите на пазарот, пак, изразуваат  загриженост поради нејасните сопственички односи во  Групацијата Адани, како и недоволно квалитетните анализи за неговата компанија. Како директен резултат на фокусот на тајкунот на индустриите за кои премиерот Нарендра Моди смета дека се неопходни за остварување на долгорочните цели на Индија, вредностите на акциите се зголемија, некои од нив и за преку 1000% последниве три години.

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија1 недела ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%