Connect with us

економија

Инфлацијата во јули 16% на годишно ниво – најмногу поскапеле храната и транспортот, за речиси 25%

објавено

на

Кај храната, за една година најголемо поскапување има кај маслата и мастите, дури 51,9%, лебот и житата имаат повисоки цени за 36,5%, месото поскапело за 21,4%, млекото, сирењето и јајцата за 23,5%, зеленчукот за 23,3%, додека овошјето за само 3,5%.

За 16% пораснале трошоците за живот во јули годинава , во однос на истиот месец лани, односно толкава е измерената инфлација на годишно ниво според Државниот завод за статистика.

Најмногу поскапеле храната и безалкохолните пијалаци,  за речиси една четвртина, односно 23,6%, транспортот за 24% и трошоците за домување, односно комуналиите, за 15,8%. За истиот процент поскапело и јадењето и пиењето во ресторани, хотели и други угостителски објекти. Најмалку поскапеле трошоците за комуникации, само 0,4% и  образованието за 0,2% .
Здравствената заштита поскапела за 3,6%, мебелот за 8,5%, рекреација  и култура за 7,6%, итн.

Кај храната, за една година најголемо поскапување има кај маслата и мастите, дури 51,9%, лебот и житата имаат повисоки цени за 36,5%, месото поскапело за 21,4%, млекото, сирењето и јајцата за 23,5%, зеленчукот за 23,3%, додека овошјето за само 3,5%. Алкохолните пијалаци од јули лани до јули годинава се поскапени за 8,5%, додека безалкохолните за 13,9%.

Во периодот јануари – јули, односно првите седум месеци годинава кумулативната инфлација искажана преку индексот на трошоците на живот е 10,9%.

Народната банка има измерено стапка на инфлација од 7,7% за вториот квартал од 2022, додека годишната инфлација во 2021 беше 4,9%.

економија2 дена ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки6 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет5 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал