Connect with us

технологии / компании

И Безос сака да биде како Маск

објавено

на

Amazon се подготвува за лансирање на своите први сателити на 6 ноември, со што ќе се означи почетокот на амбициозниот проект Kuiper, вселенска интернет услуга со која сака да биде конкуренција на Starlink на SpaceX, „чедото“ на Илон Маск.

Двата сателити, наречени KuiperSat-1 и KuiperSat-2, се предвидени за полетување во петок од Кејп Канаверал во Флорида. Тие сателити ќе бидат поставени за полетување со ракетата Atlas V United Launch Alliance (ULA) во орбитата на 500 км над земјината површина, за да се проценат битните компоненти од мега констелацијата Kuiper, која е дизајнирана да има вкупно 3.200 сателити.

Навистина е битно да се тестираат сателитите пред да се лансира остатокот од констелацијата, велат од компанијата и додаваат дека станува збор за голем чекор, на кој се чекало долго време.

Целта на проектот Kuiper е да овозможи поврзување на оддалечени подрачја преку сателитски пристап до интернет, значи исто како и Starlink. Amazon влегува во конкурентно поле затоа што другите компании како SpaceX и OneWeb веќе имаат лансирано значителен број сателити за обезбедување слични услуги.

Инвестицијата на Amazon во проектот Kuiper изнесува 10 милијарди долари и осигурија капацитет за лансирање на разни ракети кои не се на SpaceX ширум светот за да ја поддржат својата иницијатива.

коментари3 дена ago

Со АмЧам на тема…Технолошката експанзија неминовно ја потенцира потребата од заштита на интелектуалната сопственост

македонија4 дена ago

„Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на своите вработени

македонија6 дена ago

Анализа на Инсајдер ИД и ЕБОР: Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија?

банки6 дена ago

ПроКредит Банка обезбеди дополнителни 60 милиони евра финансиска поддршка за македонските мали и средни претпријатија во соработка со ЕИФ

банки1 недела ago

Нова понуда на хипотекарен кредит од УНИБанка

економија1 недела ago

Брако ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

банки3 недели ago

Годишниот Извештај за одржливост на ПроКредит Групацијата покажува значителен придонес врз општеството и животната средина

технологии / компании3 недели ago

Таман се навикнавме на четботовите, доаѓаат и AI агенти

регион3 недели ago

Букурешт, Загреб и Атина стануваат сѐ поголеми „чувари на податоци“ на светските технолошки компании

интервју3 недели ago

Марија Кукуноска: Безбедноста и заштитата се фундамент за успешен и одржлив бизнис во време на бројни ризици и кризи