Connect with us

свет

Кадиров и другите „јастреби“ на Путин си се тешат по одлуката за повлекување од Херсон: Тежок, но правилен избор…

објавено

на

Со вчерашната одлука за повлекување, Москва се откажува од стратешки важниот град кој се наоѓа северно од анектираниот Крим.  

Водечките руски воени пропагандисти застанаа зад одлуката за руското повлекување од Херсон, што е најголем пораз на руската армија во речиси девет месеци војна.

Повлекувањето беше наредено од генералот Сергеј Суровикин, именуван минатиот месец како командант на руските напади. Со вчерашната одлука за повлекување, Москва се откажува од стратешки важниот град кој се наоѓа северно од анектираниот Крим.  

Додека украинската војска напредуваше кон можноста да ги втера руските сили во тесно на западниот брег на реката Днепар, каде што не може лесно да се снабдуваат, Суровикин му предложи на министерот за одбрана Сергеј Шојгу Русија да преземе нови одбранбени линии на спротивниот брег на реката за да се сочуваат животите на војниците.

Кадиров: Тежок, но правилен избор

Таа одлука, којашто  еден руски воен блогер ја нарече „црна страница во историјата на руската војска“, набрзо доби поддршка од најистакнатите поборници за ескалација на војната, кои ја нарекоа мудра и неопходна.

„Откако ги измери сите причини за и против, генералот Суровикин направи тежок, но правилен избор помеѓу бесмислените жртви и спасувањето на бесценетите животи на војниците“, напиша Рамзан Кадиров, чеченскиот лидер кој често повикува на поагресивен пристап кон војната, што би  вклучувало и  употреба на нуклеарно оружје.

Евгениј Пригожин, основачот на платеничката група Вагнер што се бори во Украина, изјави дека „одлуката на Суровикин не била лесна, но дека тој се однесувал како човек кој не се плаши од одговорност“, пренесува руската агенција РИА.

Маргарита Симоњан, главна уредничка на државниот медиум РТ, отиде уште подалеку, споредувајќи го повлекувањето со одлуката на генералот Михаил Кутузов да му ја отстапи Москва на Наполеон во 1812 година со цел да ја зачува армијата и на крајот да ја одбрани Русија.

Русија се откажа од градот што пред неколку недели го прогласи за свој засекогаш

Во последните недели, Симоњан остро ја критикуваше хаотичната воена мобилизација, а Кадиров и Пригожин, пред назначувањето на Суровикин, го критикуваа водењето на војната и исмеваа некои од генералите. Нивниот збир од коментари за поддршка вчера сугерираше кон заеднички напори за збивање  на редовите зад највисокото воено раководство во опасен момент од војната.

Но, нивните коментари едвај го маскираа горчливиот вкус на повлекувањето.

„Сигурно знам дека никому не му беше лесна оваа одлука. Ниту за оние што ја донесоа, ниту за нас што сфативме дека ќе биде вака, но сепак се молевме да не се случи“, изјави Симоњан за својот медиум.

Русија се откажува од симболично важниот град основан во 18 век од кралицата Катерина Велика, а тоа го прави неколку недели откако ја прогласи неговата анексија и објави дека ќе биде дел од Русија „засекогаш“.

Во зависност од нивото на безбедност и ефективноста на повлекувањето на луѓето и опремата, потегот може да ја стави Русија во посилна позиција на другите линии на фронтот во јужна и источна Украина, рече воениот аналитичар Роб Ли. Но, Ли рече дека отстапувањето на Херсон на Украина ќе го стави Крим во домет на украинските ракетни системи  HIMARS  испорачани од САД.

Тежок удар за Путин

Загубата на градот е голем удар за претседателот Владимир Путин, врховен командант на руските сили, кој досега беше поштеден од критики на јавноста бидејќи воените јастреби како Пригожин и Кадиров го насочија својот гнев кон неговите генерали.

Путин се држеше настрана од непопуларните воени одлуки. Додека Шојгу и Суровикин го најавија  повлекувањето вчера, Путин беше со вработените во водечкиот научен институт на 75-годишнината од постоењето. Но, и покрај привидот  на единство во средата, коментарите на Пригожин навестуваа можна пресметка што следува, пишува Ројтерс.

Неопходно е „да се извлечат заклучоци и да се работи на грешките“, рече шефот на Вагнер и додаде: „А потоа да се разбере  кој е во право, кој треба да биде обвинет и која е суштината на проблемот“.

технологии / компании9 часа ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика9 часа ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион9 часа ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија9 часа ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија9 часа ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија9 часа ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија9 часа ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки9 часа ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија9 часа ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија9 часа ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија3 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија4 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија2 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки9 часа ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија9 часа ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија