Connect with us

свет

Како “Градот на светлината“  стана преку ноќ град на ѓубрето?

објавено

на

Француската престолнина деновиве е затрупана со купишта смет поради штрајкот на ѓубреџиите. Работниците од јавната комунална служба се придружија кон протестите на останатите работници, предизвикани од непопуларната реформа на пензискиот систем што ја турка администрацијата на претседателот Макрон. Работниците штрајкуваат затоа што владата предлага да се зголеми границата за пензионирање од 62 на 64 години.

Туристите кои сакаат да ја видат Ајфеловата кула од плоштадот Трокадеро, по излегувањето од метрото здогледуваат „ѕид“ од натрупано ѓубре, а на брегот на Сена купишта ѓубре го блокираат погледот кон катедралата Нотр-Дам. Во понеделникот, градските власти рекоа дека преку 6.000 тони отпад не се собрани.

Еден коментатор на радиото Europe1 ја опиша ситуацијата како идеална шведска маса за милионите глувци во Париз, а граѓаните се згрозени и од наездите на лебарки. Во 10-те дистрикти на градот што се покриени од приватни компании за собирање смет, работата тече речиси нормално, иако има извештаи и за обиди на активисти да ги попречат овие работници во собирањето на ѓубрето.

економија2 часа ago

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

економија3 часа ago

Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика: каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

банки3 часа ago

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поставува основата за да стане главен акционер на ProCredit Holding AG & Co. KgaA

македонија3 часа ago

Како шкрабаниците стануваат уметност – Red Bull Doodle Art настан во Бреинстер

македонија1 ден ago

Фероинвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

свет2 дена ago

Швајцарија во шок по преземањето на Credit Suisse од страна на UBS

ФЕроинвест
македонија4 дена ago

Електраните и фабриките на Фероинвест дел од студиската посета на странска делегација во програмата за борба против климатските промени

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју5 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

интервју5 дена ago

Емилија Спировска, ПроКредит Банка: Општествената одговорност се покажува преку дела

свет1 недела ago

myWorld е избрана за #1 лојална програма во САД за 2023 година

македонија1 недела ago

Избрани најдобрите е-трговци во Македонија во повеќе категории

технологии / компании1 недела ago

Ред Бул шкртачки настан во живо со Бреинстер и Бреинстер Некст колеџ -патување во Амстердам и ваучери за учење дизајн за најдобрите

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју5 дена ago

Проф. д-р Игор Спироски: За дебелината мора да се зборува и преку справување со неа може да се подобри продуктивноста

интервју5 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

македонија5 дена ago

Пропаѓањето на Банката на Силиконската долина го стресе светскиот финансиски систем. Ќе има ли последици врз македонските банки? Не, за среќа се  конзервативни и неизложени кон странство

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Одговорност за одржливост

македонија5 дена ago

ESG – новиот престолонаследник во корпоративното управување

македонија1 недела ago

Инженерот Маркоски од БРАКО на форум за електрификација и батерии во Дизелдорф говореше за искуството од развивањето на водороден погон кај возилата