Connect with us

свет

Како е да се живее во Киев без струја, вода и греење: поранешен украински министер споделува на Твитер

објавено

на

„Нема струја, нема греење, нема вода. Температурата е околу нула. Станот ми е се’ уште топол од претходните денови, но ќе видиме колку ќе издржи. Имаме ќебиња, вреќи за спиење, топла облека. Не сум премногу загрижен додека температурата не падне под 10 степени.“, пиша Тимофиј Милованов на Твитер.

Пo вчерашниот руски ракетен напад врз Киев, голем дел од главниот град на Украина во моментов е без струја и топлинска енергија.

Поранешниот украински министер за економија Тимофиј Милованов на Твитер опиша како е да се живее во Киев без струја, греење и вода додека температурата е околу нула.

„Добро утро. Во Киев е втор ден без струја, 247-ми ден од војната. Нема струја, нема греење, нема вода. Температурата е околу нула. Станот ми е се’ уште топол од претходните денови, но ќе видиме колку ќе издржи. Имаме ќебиња, вреќи за спиење, топла облека. Не сум премногу загрижен додека температурата не падне под 10 степени.“, пиша Милованов.

Снегот од балкон како залиха на вода

Вели дека проблем е тоалетот.

„Имаме околу 100 литри вода на залиха. Снег има и на нашиот балкон. Тоа е изненадувачки големо залиха на вода. Но, секогаш кога ќе одам на балкон да земам снег, морам да пуштам ладен воздух во станот и тоа не е добро“, напиша Милованов на Твитер. Тој додаде дека мобилната мрежа работи, но квалитетот на сигналот варира. Тој вели дека има интернет.

Поранешниот украински министер вели дека во продавниците има храна, но дека е предизвик да се плати бидејќи најголем дел од касите работат само со готовина и само неколку од нив се поврзани со прифаќање кредитни картички.

„Банкарскиот систем е стабилен, но ќе одам да земам нешто готовина во случај телефоните или банките да паднат. Имам електричен шпорет, што значи дека нема топол оброк додека не се врати струјата. Ова не е забавно.

“Ако не размислувам премногу за се’, денот ми е нормален“

Имаме план од два дела – прво ќе купиме батерии што се слични на домашната батерија на Tesla за да имаме струја и второ – ќе купиме опрема за готвење на плин или дрва“, рече Милованов.

Поранешниот министер вели дека на универзитетот во Киев има подземно засолниште и дека на првиот кат има генератор. „Во прифатилиштето има храна, греење и интернет, но водата е проблем. Ако не размислувам премногу за се’, денот ми е нормален, само без појадок“, напиша Милованов на Твитер.

македонија2 часа ago

Како неконтролираното кредитирање на населението се рефлектира на економијата

економија18 часа ago

Македонската берза им објасни на компаниите дека може да се финансираат и преку котација

банки1 ден ago

Со златните монети од УНИБанка купуваме дел од историјата, а ја осигуруваме иднината!

македонија2 дена ago

На 10 мај прва Конференција за недвижности во Скопје

македонија2 дена ago

РЕС ќе почне да снабдува државни и локални институции со поевтина струја

економија4 дена ago

РЕС одбележува една година постоење – компанијата донесе најповолно снабдување со електрична енергија среде енергетската криза

банки5 дена ago

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

македонија5 дена ago

Зошто myWorld се смета за најдобра лојална програма во светот?

економија6 дена ago

Нова кредитна линија на Развојната банка – за дигитализација и дигитална трансформација

економија6 дена ago

LIVE: Интерактивни извештаи за макроекономски податоци!

економија6 дена ago

LIVE: Интерактивни извештаи за макроекономски податоци!

свет1 недела ago

Швајцарија во шок по преземањето на Credit Suisse од страна на UBS

економија7 дена ago

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

македонија7 дена ago

Како шкрабаниците стануваат уметност – Red Bull Doodle Art настан во Бреинстер

македонија1 недела ago

Фероинвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

македонија5 дена ago

Зошто myWorld се смета за најдобра лојална програма во светот?

банки7 дена ago

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поставува основата за да стане главен акционер на ProCredit Holding AG & Co. KgaA

економија7 дена ago

Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика: каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

македонија2 дена ago

На 10 мај прва Конференција за недвижности во Скопје

економија6 дена ago

Нова кредитна линија на Развојната банка – за дигитализација и дигитална трансформација