Connect with us

економија

Како Македонската берза ја почна 2023: околу 2% пораст за три дена

објавено

на

Минатата година Македонска берза ја заврши со пад на индексот од 9,2%, што со оглед на сите околности во коишто се наоѓаше светската и домашната економија во 2022, и падот на најголемите светски берзански индекси за 15, 20, па и 30%,  и не е толку лош перформанс.

Македонскиот берзански индекс МБИ10 во моментов има вредност од околу 5760 поени (денешното тргување се’ уште не е завршено), што значи дека во првите три работни денови од 2023 берзата пораснала за околу  2% во однос на  последниот ден од тргувањето во 2022 година.

Најголеми промени денеска има кај акциите на УНИБанка, од 2,75%, Алкалоид има пораст од 0,5%, Комерцијална банка од 1,27%, НЛБ Банка од 0,91%.

Минатата година Македонска берза ја заврши со пад на индексот од 9,2%, што со оглед на сите околности во коишто се наоѓаше светската и домашната економија во 2022, и падот на најголемите светски берзански индекси за 15, 20, па и 30%,  и не е толку лош перформанс.

Од најликвидните акции на домашната берза, лани најголем промет имаше акцијата на Комерцијална банка, околу 32 милиони евра, додека најголем пораст имаше акцијата на Македонски Телеком. Најголем пораст, пак, на прометот имаше акцијата на Алкалоид, на околу 14 милиони евра.

И светските берзи ја почнаа годината во зелено, односно инвеститорите се обидуваат да покажат знаци на оптимизам среде црните прогнози на аналитичарите за рецесијата што ги очекува американската и европските економии. Американскиот индекс на 500 најголеми компании на Њујоршката берза, S&P500 во првите два трговски дена од 2023 порасна за околу 1,2%, додека европскиот индекс STOXX 600 порасна за 2,44%.

свет21 час ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија23 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија23 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.