Connect with us

регион

Катастрофален земјотрес во Турција и Сирија, се стравува за илјадници жртви

објавено

на

Најмалку 650 лица загинале во силниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што синоќа ја погоди јужна Турција и северна Сирија, а се очекува тој број да продолжи да расте. Се стравува дека илјадници луѓе сè уште се заробени под урнатините додека спасувачите ги пребаруваат градовите и градовите низ целата област.

Силен земјотрес со магнитуда од 7,8 степени  ја погодил рано утрово југоисточна Турција и се почувствувал во голем дел од земјата, како и во неколку земји во регионот, најмногу во Сирија. Официјалниот број на жртви досега се искачи на преку 600, но се стравува за многу поголем број на загинати, бидејќи се срушени голем број на станбени објекти, a земјотресот ги затекнал речиси сите луѓе на спиење.

Земјотресот се случил во 4:17 часот по локално време на длабочина од 17,9 километри, а уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени следел 15 минути подоцна. Земјотресот првично ги погодил градовите Пазарџик и Газиантеп, еден од најголемите индустриски градови во јужна Турција. Градот Нурдаги, пак, бил епицентарот на вториот земјотрес.

Од Министерството за здравство на Сирија информираа дека најмалку 245 луѓе загинале, а стотици се повредени во провинциите на Алепо, Латакиа, Хама и Тартус.

Американскиот геолошки институт (USGS) стравува дека бројот на загинати во ужасниот потрес во Турција би можел да достигне и преку 10 илјади. Процените на Институтот произлегуваат од моделирањето втемелено на историјата на земјотреси во тој регион, населението изложено на најсилните потреси и ранливоста на градбите во најтешко погодените зони.

Лошото време може да ја отежне потрагата по жртвите, пишува Ал Џезира.

„Летовите од Истанбул и Анкара кон Источна Турција се прекинати поради ветер, дожд и снег во Истанбул и силна снежна бура во Анкара. Не е лесно да се стигне до погодените области. Снежна бура има и во Газиантеп, дожд во Караманмарас. Луѓето стојат надвор и се плашат да се вратат во своите згради“, наведуваат тие.

По силниот земјотрес во југоисточниот дел на Република Турција, Министерството за надворешни работи, стапи во контакт со Амбасадата на Северна Македонија во Анкара и Генералниот Конзулат во Истанбул, кои се во постојана комуникација со надлежните институции на Турција.

Дипломатско-конзуларните претставништва во Турција се на 24-часовно располагање за сите евентуални прашања, на телефонските броеви: +905394569710 во Анкара, +905456149777 во Истанбул, и + СОС телефонот на МНР во Скопје 38975273732.

економија14 часа ago

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

економија15 часа ago

Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика: каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

банки15 часа ago

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја поставува основата за да стане главен акционер на ProCredit Holding AG & Co. KgaA

македонија15 часа ago

Како шкрабаниците стануваат уметност – Red Bull Doodle Art настан во Бреинстер

македонија2 дена ago

Фероинвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

свет3 дена ago

Швајцарија во шок по преземањето на Credit Suisse од страна на UBS

ФЕроинвест
македонија5 дена ago

Електраните и фабриките на Фероинвест дел од студиската посета на странска делегација во програмата за борба против климатските промени

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју6 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

интервју6 дена ago

Емилија Спировска, ПроКредит Банка: Општествената одговорност се покажува преку дела

свет1 недела ago

myWorld е избрана за #1 лојална програма во САД за 2023 година

македонија1 недела ago

Избрани најдобрите е-трговци во Македонија во повеќе категории

технологии / компании1 недела ago

Ред Бул шкртачки настан во живо со Бреинстер и Бреинстер Некст колеџ -патување во Амстердам и ваучери за учење дизајн за најдобрите

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Инвестирајте во квалитет: Изберете дом во согласност со највисоките стандарди во градежништвото

интервју6 дена ago

Проф. д-р Игор Спироски: За дебелината мора да се зборува и преку справување со неа може да се подобри продуктивноста

интервју6 дена ago

Виктор Филиповски: Клиентите ја препознаваат УНИБанка како свој деловен партнер и поддржувач на нивниот развој

македонија6 дена ago

Пропаѓањето на Банката на Силиконската долина го стресе светскиот финансиски систем. Ќе има ли последици врз македонските банки? Не, за среќа се  конзервативни и неизложени кон странство

македонија6 дена ago

ESG – новиот престолонаследник во корпоративното управување

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Одговорност за одржливост

економија6 дена ago

Пандемијата и кризите по неа ја променија парадигмата за компаниската општествена одговорност