Connect with us

свет

Кинези ја симнаа „Тесла“ од тронот

објавено

на

2022 година беше уште една историска за електричните возила, со годишно производство кое за прв пат надмина 10 милиони автомобили. Ова претставува значително зголемување од бројката од 6,7 милиони во 2021 година.

Според компанија за анализи EV Volumes,  кинескиот BYD Auto ја прескокна Тесла и стана „крал на електричните автомобили“, зголемувајќи го неговото производство за неверојатни 211 проценти во 2022 година. Со оглед на оваа траекторија, компанијата веројатно ќе стане првиот светски производител на автомобили што ќе произведе повеќе од 2 милиони електрични возила за една година.

Иако BYD има ограничено присуство на странските пазари, ова може да се промени многу наскоро. Компанијата планира голем продор  во Европа, каде што очекува да изгради фабрики за да ги избегне царините од ЕУ за увоз на кинески автомобили. Компанијата, исто така, гради фабрика во Тајланд за производство на модели со волан од десната страна за пазари како Австралија, Нов Зеланд и Обединетото Кралство.

економија1 ден ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет4 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал