Connect with us

македонија

Кирил Лазаров: Македонија и Бугарија  имаат сериозен проблем, а тоа е корупцијата и само таа не смее да не’ обединува

објавено

на

Најголемиот проблем за бизнисот освен дневна политика е корупцијата, истакна претседателот на Македонско-бугарската Стопанска комора на денешниот Бизнис форум во организација на Македонија и Бугарија.

Најголемиот проблем за бизнисот освен дневна политика е корупцијата истакна претседателот на Македонско-бугарската Стопанска комора, Кирил Лазаров, на денешниот Бизнис форум во организација на Македонија и Бугарија.

Кирил Лазаров беше и модератор на првиот панел дискусија во која учествуваа Антони Пешев, извршен директор на Стопанската комора на Северна Македонија, Пламен Павлов, претседател на Бугарско-македонската стопанска комора, Дрилон Исени, извршен директор на Стопанската комора на северозападна Македонија, Хајрула Мисими, директор на Агенцијата за претприемништво на Северна Македонија и д-р Бојко Таков, извршен директор на бугарската Агенција за промоција на мали и средни претпријатија

„Дали имаме сила и знаење ние бизнисмените од двете држави да  ја согледаме реалноста и да ја прифатиме новата економско-енергетски светски поредок? Дали можеме од едно да направиме две, дали од еден пазар да направиме два, дали сакаме од еден профит да направиме два. Наша задача е да умножуваме, а не да делиме. Изминатиов период и годините што изминаа беа исполнети со големи проблеми заради тоа што поминувавме од криза во криза, почнувајќи од кризата со короната, па имавме криза со економијата и енергијата, а денеска живееме и со криза која настанува како рефлексија на она што се случува со големата војна во Европа.“, истакна Кирил Лазаров.

Тој рече и дека пазарите на кои ние како држави сме премногу зависни од енергија, од  нови пазари, несвојствени миграции од исток кон запад се исклучително тешки предизвици и за најголемите економии. Запрени се традиционалните извори на енергија, прекинати се ланците за снабдување, намалена е побарувачката, а на светот во периодот што следува во најава е и голема криза со храната.

Сето ова упатува и на взаемна и итна соработка, смета Лазаров. Паметно инвестирање преку рационализирање, интелигентно и бескомпромисно штедење, но и прецизно насочување на капиталот и инвестициите ќе бидат потезите кои ќе бидат пресудни и тука и насекаде.

„Видовме дека имаме потенцијал да создадеме и креираме трговска размена од една милијарда и во светло на тоа и тука и во светот се теми како регионалната соработка, цели за одржливост, регионални предизвици и можности, трансформација во дигитални економии, олеснување на условите за водење бизнис како и справување со енергетска криза и пристапот на земјите од регионот кон кризата или поточно од денешна преспектива пристапот на двете земји кон кризата и креирање на нови можности. Имаме огромно поле за соработка, дали тоа би било во туризмот, културата, образованието, во енергијата и ИТ индустријата е прашање на приоритети. Потребно е забрзано да работиме во целосно заокружување на Коридорот 8, гасните поврзувања, новите гранични премини, новите експресни патишта и железничките поврзувања. Тврдам дека тогаш ќе имаме конкурентни економии и силен економски раст кој ќе биде блокатор младите да се престанат да иселуваат од двете држави.“, смета Кирил Лазаров, претседателот на Македонско – бугарската стопанска комора и сопственик на Никоб групацијата.

технологии / компании1 ден ago

Креативна вештачка интелигенција: Девет алатки што ќе ви ги сменат животот и работата

политика1 ден ago

Планот на Мишел за рушење на Фон дер Лајен

регион1 ден ago

Во Хрватска има неколку амбициозни проекти за развој на роботи

македонија1 ден ago

Двојна диплома на Универзитетот Католика од Милано и Универзитетот Американ Колеџ Скопје

економија1 ден ago

Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

македонија1 ден ago

Мукаетов од Алкалоид и Ниновски од Бреинстер споделија искуства со младите

економија1 ден ago

Анализа МАСИТ: Речиси 1,5 милијарди евра приходи оствариле ИКТ компаниите лани

банки1 ден ago

Безготовинските плаќања зголемени за 30%, значителен раст на токенизираните трансакции

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

економија1 ден ago

Специјален прилог: Топ 6 трендови во меѓународниот транспорт за 2024

коментари1 недела ago

Со АмЧам на тема…Балканската рута на трговија со фалсификувани производи

економија1 недела ago

Фортонмка успешно реализира продажба на објект од 9,5 милиони евра на ЛИДЛ

економија1 недела ago

ПроКредит Банка прави чекор напред во поддршка на малите и средните претпријатија – се одржа втората бизнис конференција „Дигитална еволуција“

Фасхион1 недела ago

„Божиновски“ ексклузивно ги претстави новитетите на Брајтлинг

македонија4 дена ago

УНИБанка го поддржа одбележувањето на 100 годишниот јубилеј на Светската Шаховска Федерација

македонија5 дена ago

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

економија3 дена ago

ССК: Зелената транзиција на македонските компании е без алтернатива

банки1 ден ago

Пет небанкарски компании веќе добиле дозвола за давање платежни услуги во Македонија и прекугранично

македонија1 ден ago

Delfino Mobility Group го лансира автомобилскиот бренд Geely во Македонија

регион1 ден ago

Европа ќе ја обновува природата со закон, земјоделците бесни