Connect with us

македонија

Ковачевски: Да прекине копањето криптовалути со субвенционирана струја!

објавено

на

Прашан зошто не се следи косовскиот пример кој законски забранува копање крипто валути, Ковачевски одговори дека за тоа е потребно носење законско решение.

Владата ќе им помогне на  ранливите категории граѓани и семејствата кои не можат да обезбедат огрев порача премиерот Ковачевски по Советот за безбедност. Ковачевски истакна дека Владата за најранливите категории на граѓани уште од почетокот на корона кризата, обезбедува финансиска поддршка за основни прехранбени производи и за енергенси.

 „Тоа ќе продолжи и сега е на сила мерка со која што за најранливите категории на граѓани се обезбедуваат средства за греење и за набавка на енергенси за греење, и тоа се исплаќаат на нивните сметки“, истакна Ковачевски.

Премиерот упати апел до одредени домови и правни лица кај кои е забележана енормно висока потрошувачка на електрична енергија поради голема веројатност од копање криптовалути, тоа треба да се прекине, затоа зошто таа електрична енергија која што се користи во енормни количини е субвенционирана енергија од сите граѓани.

„Секое неразумно, непродуктивно, несовесно трошење на електричната енергија предизвикува прво недостаток на електрична енергија, дополнителни издатоци од буџетот и недостаток  за снабдување  со електрична енергија на оние кои што им ја треба за извршување на најважните лични и деловни потреби“, апелираше премиерот.

Прашан зошто не се следи косовскиот пример кој законски забранува копање крипто валути, Ковачевски одговори дека за тоа е потребно носење законско решение.

„Да, може, но за тоа мора да се донесе законско решение. Се додека не се донесе законско решение, ќе мора да се оди со апел, а доколку се работи за компании, односно за правни лица, знаете дека воведовме тарифирање во блокови па ако е голема потрошувачката преминуваат во друг блок.“

економија19 часа ago

Дознајте зошто е важна техничката анализа – вебинар на Инвест Поинт на 20 јуни

економија20 часа ago

По две децении повторно домашен менаџер на чело на Пивара Скопје

регион1 ден ago

Акционерите на Заваровалница Триглав ќе добијат дивиденда од 2,5 евра бруто по акција

македонија1 ден ago

Словаците ќе бидат меѓу најчестите туристи во Македонија

банки4 дена ago

Комерцијална банка прогласена од Global Finance за врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

македонија5 дена ago

Кочо Анѓушев се сретна со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

свет1 недела ago

Кина стана најголем извозник на возила, престигнувајќи ја Јапонија

економија1 недела ago

ЕУ ќе им дава енергетски сертификати и на податочните центри

регион1 недела ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

македонија1 недела ago

Становите нема да поевтинат, побарувачката не стивнува, Македонецот не инвестира во друго освен во недвижнини

регион1 недела ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

свет1 недела ago

Кина стана најголем извозник на возила, престигнувајќи ја Јапонија

економија1 недела ago

ЕУ ќе им дава енергетски сертификати и на податочните центри

македонија1 недела ago

Што научивме од првата конференција за недвижности во Македонија: Проектите не запираат, доаѓа време на retail парковите, а ESG станува задолжително

македонија1 недела ago

Новото обележје на градот – комплексот „Гранд Скопје“ претставен пред локални и меѓународни професионалци за недвижности

македонија1 недела ago

Прва Конференција за комерцијални недвижности во Македонија на Фортонмка: Стремеж за менување на пазарот кон подобро

економија1 недела ago

Од отпадот од фармите ќе се добива струја, топлина и органско ѓубре за земјоделството

свет1 недела ago

Избегната ли е „мајката на сите кризи“?