Connect with us

lifestyle

Кога времето го мери Omega, стрелките неизбежно креираат безвременска поезија

објавено

на

На магичен настан на „тајна“ локација,  „Божиновски часовници и накит“ ги претстави новитетите од прeстижниот часовничарски бренд.

Не постои повозвишено чувство од она кога стиховите на еден поет во нас ќе ја разбудат емоцијата на љубов, во нејзината најсилна форма. Во тие моменти во нас се буди физички немерлива креативна сила која не тера чувството да го споделиме со што повеќе луѓе околу нас. 


Вака во неколку реченици може да се опише настанот на кого беа претставени новитетите од часовничарскиот бренд Omega кој пред неколку денови го организираше „Божиновски часовници и накит“ за лојалните клиенти на брендот.

На првично тајната локација – „Чифте амам“ пријателите на Божиновски имаа можност да влезат во една сосема друга димензија и во целиот амбиент да ја почувствуваат првичната инспирација на тој начин креирајќи поезија без букви и стихови.

 Уживајќи едно обично утринско кафе во Битола со стиховите на големиот поет и романтичар Џорџ Гордон Бајрон, сопственикот Игор Божиновски акумулираше доволно креативна енергија во воздухот за да му даде емотивен почеток на еден настан за паметење.

„Оваа вечер ви ја посветувам вам мои драги пријатели и познаници, каде ќе ви ги претставиме новитетите на Омега и каде ќе ви го претставам она што мене ми е најсвето, она во што верувам, она што ми ја исполнува мојата душа, она за што живеам и она за што еден ден ќе умрам. Знам дека изгледа како да претерувам, но ако погледнете длабоко во себе и се запрашате зошто Божиновски часовници и накит е таму каде што е, единствен , доверлив и сигурен партнер во овој мал и мистериозен свет на часовничарството, одговорот самите ќе го пронајдете баш таму, во тоа мое претерување“, изјави сопственикот на „Божиновски часовници и накит“ Игор Божиновски, надоврзувајќи се на филозофското преиспитување на големиот лорд Џорџ Гордон Бајрон во кој се обидел да пронајде одговор на животно есенцијалните прашања.

–              Што е најсвето за човек?

–              Од што е создадена душата?

–              За што вреди да се живее?

–              За што вреди да се умре?

Одговорот кој Лордот Бајрон го дал на сите 4 прашања бил еден и едноставен,

Љубовта!

Љубовта е најсвета на човекот,

Од љубов е создадена душата

За љубов вреди да се живее, и

За љубов вреди да се умре.

И воопшто не е претерување ако се каже дека токму таквата љубов и страст, повеќе од четвртина век е главниот печат на „Божиновски часовници и накит“, во својата света мисија, светот на часовничарството да го доближи до луѓето и до своите верни и лојални клиенти.

Погледнете ја галеријата со фотографии.

Сите новитети на Омега може да ги погледнете на нашата веб страна:

https://bit.ly/3YbKKCC

Комерцијален ПР текст

економија6 часа ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија14 часа ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании18 часа ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет18 часа ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион18 часа ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија18 часа ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија18 часа ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија18 часа ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју18 часа ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија18 часа ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

економија1 недела ago

Се возобнови Клубот на одговорни бизниси

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија7 дена ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

свет3 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

интервју18 часа ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија18 часа ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

македонија18 часа ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути