Connect with us

свет

Кога контролата на летање ќе изгуби контрола

објавено

на

Повеќе од 1.500 летови во Обединетото кралство беа откажани во понеделникот бидејќи контролорите на летање мораа да се префрлат на рачна контрола поради технички проблем. Тоа беше државен празник во делови од Британија и еден од најпрометните денови во годината затоа што завршуваат училишните празници.

Британската Влада соработуваше со авиокомпаниите за да им помогне на патниците заглавени на аеродромите ширум Европа да се вратат дома, откако дефект во британскиот систем за контрола на летање предизвика големи нарушувања во воздушниот сообраќај, кои најверојатно ќе траат со денови.

Британскиот министер за транспорт Марк Харпер предупреди дека може да поминат неколку дена за отстранување на сите проблеми, иако самиот дефект е саниран по неколку часа.

македонија1 ден ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија5 дена ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија5 дена ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки6 дена ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија6 дена ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју1 недела ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија1 недела ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“

економија2 недели ago

Почна проектот „Бизнис лидер“ – нова, иновативна платформа за вмрежување на најдобрите од македонскиот деловен свет

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модернизирана филијала во Кавадарци