Connect with us

свет

Кои се земјите што веќе постигнаа нула нето емисија на јаглеродни гасови

Одржлив развој

објавено

на

Со цел да се ублажи влијанието на климатските промени, Европскиот парламент ја прифати Европската климатска регулатива за забрзување на  намалувањето на емисиите на јаглерод од 40 на најмалку 55 проценти до 2030 година. Со оваа регулатива, климатската неутралност до 2050 година стана правно обврзувачка за земјите-членки. САД, како и многу други земји, ја поставија оваа цел, додека земјите како Кина или Индија ја најавија истата цел, но децении подоцна. Сепак, се чини дека некои земји веќе ја постигнаа магичната „net zero“ цел.

Нето нула емисии се постигнуваат кога секоја година од атмосферата се апсорбира повеќе јаглерод диоксид отколку што се испушта. Постигнувањето на нето нула на глобално ниво е централно во напорите да се спречи глобалното затоплување да ја надмине климатската цел од 1,5 степени Целзиусови.

Земјите кои се богати со природни ресурси како дождовните шуми кои природно апсорбираат CO2 од атмосферата, потоа земјите со мала популација и ограничено индустриско производство, според СЕФ, се на добар пат прво да ги постигнат поставените цели.

Земји кои достигнаа нето нула емисии

А такви земји навистина постојат. Ги има осум, според истражувањето направено од Energy Monitor.

Првата од нив е Бутан, мала земја меѓу Кина и Индија, која според последниот попис од 2015 година има околу 670 илјади жители. Земјоделство за сопствени потреби, одржливото шумарство и туризмот го сочинуваат најголемиот дел од економската активност на Бутан, а кралството долго време спроведува политики кои промовираат одржливо управување со шумите, додека заштитените национални паркови доминираат во две петтини од земјата.

Друга земја на листата на СЕФ се Коморите, мал вулкански архипелаг лоциран во Индискиот Океан во близина на источниот брег на Африка, северно од Мадагаскар. Таа е една од најсиромашните земји во светот, со население од 800.000 густо концентрирано во главните крајбрежни градови на нејзините четири острови. Ниските емисии од земјоделството, риболовот и сточарството, кои сочинуваат околу половина од економијата на земјата, заедно со строгата заштита на животната средина за речиси една четвртина од копното, го поддржуваат нејзиниот нето нула статус.

Габон се најде на третото место на оваа листа во која доминираат дождовните шуми кои покриваат 88 отсто од копнената маса на земјата. Сместено во басенот на Конго, кој е еден од најголемите „јаглеродни понори“ во светот, Габон испушта многу малку јаглерод диоксид, додека апсорбира големи количини. ОН го нарекоа Габон модел за заштита на животната средина.

Гвајана е уште една земја богата со шуми, која се наоѓа на северниот брег на Јужна Америка опкружена со дождовната шума на Амазон. Имајќи веќе постигнато нето нула емисии, земјата има за цел дополнително да ги намали емисиите за 70 проценти до 2030 година. Сепак, земјата стана најновиот светски производител на нафта во 2019 година, што може да го доведе во прашање нејзиниот статус на нулта емисија на стакленички гасови.

Островот Мадагаскар се наоѓа во близина на источниот брег на Африка и се потпира на земјоделството и риболовот како негов главен економски производ. Иако моментално е нето-нула емитер, големото уништување на шумите предизвикало исчезнување на четвртина од шумската покривка на земјата од 2000 година, според Global Forest Watch. Ако продолжи сегашната стапка на губење на дрвјата, Мадагаскар ќе стане нето емитер на јаглерод диоксид до 2030 година, предвидува Energy Monitor.

Ниуе е мал, корален остров лоциран во Јужниот Тихи Океан  за којшто никој не чул и дом на локално население од околу 2.000 луѓе. Риболовот, земјоделството и туризмот се главните стопански дејности. Ниуе придонесува само 0,0001 отсто во глобалните емисии на стакленички гасови. Сепак, неговата изложена локација го прави ранлив на влијанијата на климатските промени, од зголемувањето на нивото на морето, закиселувањето на океаните и зголемената закана од циклони. На пример, во јануари 2004 година, главниот град Ниуе беше уништен од циклонот Хета од категорија 5.

На климатскиот самит COP26 во Глазгов, Панама им се придружи на Суринам и Бутан за да формираат сојуз на земји негативна стапка на јаглерод,  притискајќи за поголеми напори за да се достигне нето нула. Со население од 4,5 милиони луѓе, околу 65 отсто од копнената маса на Панама е покриена со прашуми, а владата планира да пошуми дополнителни 50.000 хектари земја до 2050 година.

Суринам е мала амазонска нација и е една од најбогатите земји со шуми во светот, покривајќи 93 проценти од нејзината копнена маса. Шумите во Суринам апсорбираат милијарди тони CO2 и поддржуваат богат биодиверзитет.

економија16 часа ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија1 ден ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании1 ден ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет1 ден ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион1 ден ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија1 ден ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија1 ден ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија1 ден ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју1 ден ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија1 ден ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет4 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

интервју1 ден ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија1 ден ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

македонија1 ден ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија1 ден ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал