Connect with us

македонија

Комерцијална банка донираше 6 милиони денари за изградба на градинка „Верверичка“ во Кисела Вода

објавено

на

Новата градинка „Верверичка“ се очекува летово да ги прими првите дечиња, кои благодарејќи на донацијата од Комерцијална банка и од Општина Кисела Вода ќе добијат нов модерен простор за нивните игри, дружби и први едукативни часови. 

Комерцијална банка продолжува со својот придонес за општественото добро со донирање 6 милиони денари за изградба на градинка „Верверичка“, со што на жителите на оваа општина ќе им обезбеди дополнителен современ и удобен простор за згрижување на нивните деца.

Со свечено поставување на камен темелникот денеска започна изградбата на новата градинка, која ќе биде осмиот објект во рамките на градинката „Весели Цветови“.

Новата градинка „Верверичка“ се очекува летово да ги прими првите дечиња, кои благодарејќи на донацијата од Комерцијална банка и од Општина Кисела Вода ќе добијат нов модерен простор за нивните игри, дружби и први едукативни часови. 

Со оваа донација Комерцијална банка ја продолжува својата општествено одговорна мисија за помагање и создавање подобро општество за сите. Грижата за здраво и весело детство ја препознаваме како приоритет на секое општество и затоа Комерцијална банка со повеќе свои донации и проекти досега придонесе за подобри услови за образование, лекување и грижа за децата.   

„Огромно е задоволството кога новата година ја започнуваме со нова благородна мисија, со која ќе обезбедиме модерна градинка за дечињата од Кисела Вода. Комерцијална банка е особено горда на секој свој придонес кој значи подобра грижа, поздрав раст и повесели денови за секое дете. Затоа дониравме за реновирање на Детската клиника за кардиологија и ревматологија. Затоа помагаме за опремување сензорни соби во училиштата. Го поттикнуваме инклузивното општество во кое сите треба да имаме еднакви можности. А, донацијата за изградба на градинка во Кисела Вода дефинитивно ни го стопли срцето во овие студени денови затоа што значи уште едно весело катче исполнето со детска смеа и дружба“, изјави на свеченоста д-р Маја Стевкова Штериева, Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка. 

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, и в.д. директорката на ЈДГ „Весели цветови“, Мануелка Ивановска, изразија голема благодарност до Комерцијална банка за донацијата.

„Во новата градинка најмногу место ќе има за најмалите дечиња кои чекаат да бидат запишани во јасли, што за мене како градоначалник е убава вест бидејќи е сигурен знак дека нашата општина расте. Децата се нашиот највреден ресурс и инвестирањето во нив е најзначајниот влог што можеме да го направиме. Убаво е да се има сојузници во оваа значајна мисија и затоа сакам да се заблагодарам на Комерцијална банка АД Скопје, со која заеднички преку финансиско партнерство го градиме овој нов објект. За реализација на овој проект Општина Кисела Вода обезбеди 8 милиони денари, а Комерцијална банка учествува со значајни 6 милиони денари“, изјави Ѓорѓиевски.

В.Д. директорката Ивановска истакна дека градинката „Весели Цветови“ успешно работи во делот на воспитно-образовната и згрижувачка дејност со 1.200 деца од предучилишна возраст.

„Со новиот објект „Верверичка“ добиваме 6 нови занимални за над 110 дечиња, што значи унапредување на можностите за нашите најмлади, за нашата иднина. Уште еднаш благодарам за помошта, соработката и поддршката што ја имаме од Општина Кисела Вода, како и на Комерцијална банка АД Скопје, која како дел од својата корпоративна општествена одговорност ги препозна благородните цели и се вклучи во реализацијата на овој проект“, изјави Ивановска.

Комерцијална банка како истакнат лидер во доменот на корпоративната општествена одговорност со секоја своја донација активно придонесува за постигнување повисоки општествени цели и благосостојба, а во истовреме создава и вредности за новите генерации, како и примери кои треба да инспирираат и да поставуваат уште поголеми цели.  

ПР текст

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки3 дена ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет6 дена ago

Пустината под вода

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават