Connect with us

банки

Комерцијална банка прогласена од Global Finance за врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

објавено

на

Годинава на листата на Global Finance покрај Комерцијална банка, се
најдоа и HSBC, BBVA, CaixaBank, Banco do Brasil, OTP Bank, Commercial Bank of Qatar, Abu Dhabi Islamic Bank, Visa и други реномирани брендови од светот на финансиите.

Комерцијална банка влезе во друштвото на врвните финансиски иноватори во светот со воведувањето на услугата електронска идентификација преку OneID.

Меѓународниот магазин Global Finance ѝ ја додели на Комерцијална банка угледната награда „Врвен иноватор во корисничко искуство за 2023 година за услугите преку OneID“, со што ја рангираше Банката меѓу Топ финансиските иноватори во светот.
Ова признание е дел од Наградите за најдобри финансиски иноватори за 2023
година, кои по 11-ти пат се доделуваат на врвни банки, финтек и други компании на
глобално ниво. Годинава на листата на Global Finance покрај Комерцијална банка, се
најдоа и HSBC, BBVA, CaixaBank, Banco do Brasil, OTP Bank, Commercial Bank of
Qatar, Abu Dhabi Islamic Bank, Visa и други реномирани брендови од светот на
финансиите.


Наградата за Комерцијална е потврда на придонесот на Банката за најдобро
корисничко искуство во доменот на иновативните финансиски алатки, меѓу кои е
електронската идентификација, која овозможува бројни поволности и бенефити за
корисниците. Комерцијална банка ја има честа да биде прва банка од земјава што се
најде на листата на најистакнати иноватори во областа на финансиите, кои се
препознаени од овој угледен магазин.
Комерцијална банка ја воведе дигиталната услуга електронска идентификација
преку апликацијата OneID на почетокот од оваа година, во соработка со водечката
компанија за дигитална трансформација Некстсенс. За помалку од шест месеци,
благодарение на електронската идентификација, на своите клиенти им овозможи
уште две нови дигитални услуги – ажурирање лични податоци онлајн и активирање
Интернет банка и мБанка, со што им станаа достапни редица дигитални услуги на
лесен и безбеден начин и со пониски надоместоци до 80% во однос на трансакциите
преку шалтер.


„На наше огромно задоволство, Комерцијална банка е првата банка во земјава што
овозможи практична и целосна примена на електронската идентификација во
банкарските услуги. Оваа престижна награда од Global Finance е навистина ретко и
вредно признание, кое освен што ја става нашата земја на мапата на врвни
иновативни достигнувања во светот на финансиите, ја издвојува Комерцијална банка
како лидер во финансискиот сектор и предводник во воведувањето нови и корисни
алатки за клиентите. Со иновативните решенија на клиентите им заштедуваме
драгоцено време и им ги доближуваме придобивките на едноставниот и безбеден
дигитален свет. Продолжуваме со нашата динамична работна агенда со цел да
бидеме првата целосно дигитална банка во земјата“, изјави Маја Стевкова
Штериева, Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална
банка.


Годишните награди за иновации на Global Finance ги препознаваат субјектите кои
идентификуваат нови патишта и дизајнираат нови алатки во финансиите.
„Технолошкиот напредок и прифаќањето на стандардите на индустријата широко ја
отвораат вратата за иновации. Најиновативните банки и финтек компании стануваат
омилени кај клиентите. Со гордост ги препознаваме овие иновативни лидери, кои ги
унапредуваат финансиите во 21. век“, изјави Џозеф Џиарапуто, издавач и уреднички
директор на Global Finance.
Со оваа награда, Комерцијална банка ја потврдува својата лидерска позиција на
полето на иновативни и модерни финансиски можности и решенија за физички лица,
компании, мали и средни бизниси, а сѐ со цел да придонесе за заеднички напредок и
успех.

Комерцијален ПР текст

свет21 час ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија23 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија23 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.