Connect with us

свет

Кој беше Шинзо Абе, поранешниот јапонски премиер убиен во атентат утрово

објавено

на

Додека беше премиер во 2006 и потоа од 2012 до 2020, Абе беше карактеристичен по агресивните политики во одбраната и меѓународните односи, и настојчивоста да се промени пацифистичкиот повоен устав на Јапонија. Исто така, тој форсираше економска политика базирана на монетарно олабавување, фискален стимул и структурни реформи, позната како „Абеномика“.

Поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе починал во болница пред неколку часа, откако утрово беше застрелан за време на предизборен митинг.

Абе бил погоден два пати додека држел говор во јужниот јапонски град Нара. Обезбедувањето веднаш го совладало напаѓачот, 41-годишник којшто сега е во притвор.  Тој не пружил никаков отпор при апсењето, а пукал најверојатно со рачно изработен пиштол. Полицијата при претресот на неговиот дом наводно пронашла експлозивни средства, пренесуваат локалните медиуми.

Пред да биде официјално потврдена смртта на Абе, актуелниот премиер на земјата, Фумио Кишида го осуди нападот со зборовите дека е „варварски  и злобен чин и не смее да се толерира“.

Осомничениот е идентификуван како Тетсуја Јамагами, жител на Нара, за коишто локалните медиуми известуваат дека е поранешен припадник на јапонските сили на воената морнарица и дека активната служба ја напуштил во 2005 година.

Говорот на г-дин Абе бил во рамки на кампањата на неговата партија, Либерално-демократска, во пресрет на изборите за горниот дом на парламентот, коишто треба да се одржат викендов.

Шинзо Абе, беше познат како најдолгогодишен јапонски премиер, којшто функцијата ја извршуваше во 2006, околу една година, и потоа повторно од 2012 до 2020 година, кога се повлече од здравствени причини.

Додека беше премиер, карактеристичен беше по агресивните политики во одбраната и меѓународните односи, и настојчивоста да се промени пацифистичкиот повоен устав на Јапонија, како што коментира Би Би  Си.

Исто така, тој форсираше економска политика базирана на монетарно олабавување, фискален стимул и структурни реформи, позната како „Абеномика“. На позицијата премиер го наследи неговиот близок сопартиец Јошихиде Суга, кого што подоцна го замени актуелниот Фумио Кишида.

свет6 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

свет4 дена ago

Пустината под вода

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават