Connect with us

менаџмент / маркетинг

Луѓето не бегаат од лоши фирми, туку од лоши шефови

објавено

на

Ако сте на раководна позиција и се препознаете во некои од долу наведените карактеристики, прстот на чело и размислете убаво: веројатно не сте добар шеф и треба да се менувате.

За жал, постојат многу лоши шефови и можат да ги направат дури и најзабавните работи да изгледаат застрашувачки.

Еве некои од карактеристиките што ги има лошиот шеф, според  Entrepreneur.com:

  • Сака да контролира сè

Постои јасна разлика меѓу шеф и лидер. Добриот лидер знае како да ги мотивира луѓето и да ги направи вработените околу него подобри. Лошиот шеф повеќе сака да контролира и да делегира работи, тој се фокусира само да ги оптовари со обврски вработените без да им објасни  зошто го прави тоа.

  • Неодлучeн е

Лошите менаџери можат да бидат неодлучни кога треба да се заврши некоја работа. Ова е поради тоа што не ја анализираат ситуацијата доволно за да видат каков би бил резултатот на крај. Тие мислат дека се потребни само „добри идеи“ и се водат само од нив, без да се разгледаат добрите и лошите страни на таа идеја.

Кога ќе ја разгледаат подобро не се сигурни дали сакаат да продолжат понатаму бидејќи не знаат што точно сакаат да постигнат, и доколку згрешат, се плашат дека тоа ќе биде лошо за нив.

  • Тврдоглав е

Тие секогаш веруваат дека се во право, не сакаат да слушнат  друго размислување, и покажуваат незаинтересираност кон потенцијално  добра идеја… или на крај ја  земаат заслугата  за истата.

Тврдоглавите менаџери може да го скршат духот на одделот во кој работат  и тоа да влијае  лошо за растот на компанијата. Затоа пак,  лидерите се отворени за нови идеи и знаат дека секој во канцеларијата е еднаков и секој може да има нова  идеја  со што ќе придонесе  за компанијата.

  •  Не сака  промени

Лошите  менаџери најчесто стагнираат и не сакаат промени во канцеларијата. Луѓето генерално не сакаат да прават нешто што бара промени, сепак, тоа што менаџерите не сакаат промени може да биде лошо по самата компанија.

Растот  во бизнисот бара постојано  “ресетирање“  на атмосферата во канцеларијата  и барање на нови концепти кои ќе им овозможат на вработените да работат подобро и да ги задоволат клиентите.

  • Микроменаџира

Шефот кој постојано ја надгледува работата што ја прават неговите подредени е  лош шеф. Така ги демотивира вработените и го уништува квалитетот на нивната работа.

Најдобрите места за работа се таму каде што се поттикнува автономноста на вработените и им се дава слобода да ги завршат задачите онака како што сметаат дека треба да бидат завршени. На тој начин атмосферата е поопуштена и за менаџментот и за вработените.

  • Влева страв

Овие тактики можеби беа добри порано, но денес нема место за вакво однесување на лидерот. Прототипот на модерниот работен ден е многу повеќе либерален и стравот не се користи од страна на менаџментот.

Сите сме ги гледале тие стари филмови каде менаџментот им се заканува  на вработените со отказ доколку не завршат одредена задача. Но, постои причина зошто таквите менаџери во тие филмови се лошите карактери. Таков менаџмент веќе не функционира.

  • Фаворизира

Нема место за непотизам во работната средина.  Добрите  шефови не треба да имаат омилени ликови во канцеларијата, особено ако сакаат некого да промовираат на подобра позиција. Менаџерот може да биде пријател со вработените,  но треба да знае кога треба да се одвои личното пријателство од бизнисот.  Лидерите прават разлика помеѓу  работата и личните работи, и тие се трудат најдобро што можат да постигнат добри односи со секој во канцеларијата.

  • Арогантен е

Слично како и тврдоглавоста, ароганцијата може да ја уништи работната атмосфера. Лошите шефови ќе го носат тоа лошо однесување што ги прави  да изгледаат како најмоќните луѓе на светот. Но тоа е погрешно. Нема место за вакво однесување во канцеларијата, а добрите лидери своето его го оставаат зад вратата.  Тие знаат дека посветените вработени  се добиваат кога сите  работат како тим, без да се фрли сенка и на личните достигнувања.

  • Префрла вина

Ова личи на некој кој се правда цело време во канцеларијата. Овој вид на менаџер секогаш ќе сака вината да ја префрли на некој друг место врз себе.  Лидерот кој ја префрла вината секогаш ќе ги анализира работите кои не се завршиле како што треба и вината ќе им ја префрли на вработените. Добриот лидер е способен да се обвини за секоја грешка што вработените ја прават, а уште поимпресивно, најчесто ја земаат вината врз себе за сите грешки што ги прават вработените.

  • Се води од емоции

На крајот, лошиот шеф е воден од емоции. Една работа е да се направат неколку одлуки базирани на доверба или на чувство, сепак, друго е само да се направи нешто а да нема доволно аргументи зошто се прави тоа. Добрите лидери најчесто ги носат одлуките базирани на доволно податоци кои ги потврдуваат нивните размислувања.

економија1 ден ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки5 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет4 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал