Connect with us

lifestyle

Мадс Микелсен: Во секој лик на негативец може да се најде нешто реалистично, а во секој херој нешто погрешно

Мадс Микелсен, актер

објавено

на

Данскиот актер Мадс Микелсен е вистинска икона во својата родна земја, прогласуван за најсекси маж неколку пати и  најдобар актер безброј пати. „Њујорк Тајмс“ има напишано  дека во Холивуд, Микелсен  „стана одличен карактерен глумец со интригантна аура, но на домашен терен тој е нешто друго: ѕвезда, аксиома, лицето на воскреснатата данска кинематографија“. Поширока светска слава доби во 2006 година толкувајќи го негативецот Ле Шифр во „Казино Ројал“, првиот филм со Крег Дениел како Џемс Бонд, а периодов е актуелен  со својот  „домашен“ филм од 2020 година „Another round“ којшто освои Оскар за најдобар филм од странско говорно подрачје на неодамнешното  93-то  по ред доделување.

Можеби се прашуваме зошто сме го измислиле Господ, а по само 10 минути и Сатан. Зошто? Затоа што тој ни е потребен; секогаш има нешто фасцинантно поврзано со другата страна на паричката.

Не сум амбициозен околу мојата кариера, но сум амбициозен околу секоја работа што ќе ја дофатам. Можам да бидам многу напорен за соработка.

Ја сум човек за пиво. Пробав со виски и скоч, но не ми оди некако. Ми мириса на девојка што не се избањала и само се наплискала со многу парфем.

Подобро да ме прогласат за „најсекси маж во Данска“ одошто за “најгрд маж во Данска“.

Не претпочитам по секоја цена да играм негативци. Многумина мислат дека тоа е позабавно за актерите, но ако сценаристот си ја завршил добро работата, може да најдете нешто реалистично во секој негативец, како и грешки во секој херој – сè е до тоа како е напишано.

Веројатно никој не си го сака својот јазик како Французите. Не е битно колку добро го владееш – сè уште звучи ужасно за нивното уво.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

свет9 часа ago

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

свет9 часа ago

Почина Колин Пауел, првиот афроамериканец државен секретар на САД

македонија14 часа ago

Арсовска води пред Шилегов во Скопје со 4.000 разлика, после 80% пребројани гласови

македонија23 часа ago

Заев најави повеќе градоначалници одошто опозицијата, Мицкоски веќе прогласи победа на локалните

економија3 дена ago

Хаос на светските стокови берзи, растат цените на се’

економија3 дена ago

Средба Народна банка – ММФ: Повисоката инфлација во Македонија е резултат на глобални притисоци

македонија3 дена ago

Ист Гејт Мол се отвора за две недели, доаѓаат нови светски брендови

македонија4 дена ago

Блумберг Адрија – првата мулти-платформа за деловни вести во Југоисточна Европа, стартува во 2022 година

македонија4 дена ago

Димитров од Самитот на The Economist: ЕУ и Бугарија да покажат одговорност и лидерство

македонија4 дена ago

Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија

економија3 дена ago

Хаос на светските стокови берзи, растат цените на се’

регион5 дена ago

Немири на северот во Косово, Србин тешко повреден

македонија6 дена ago

Заев ја најави досега најголемата инвестиција во земјава: германската WPD ќе гради ветропарк од 500 милиони евра

македонија3 дена ago

Ист Гејт Мол се отвора за две недели, доаѓаат нови светски брендови

lifestyle6 дена ago

„Божиновски“ го донесе часовникот на Џејмс Бонд во својот новодизајниран салон

македонија6 дена ago

Утре во Скопје се одржува „Самитот на Западен Балкан“ организиран од лондонски The Economist

македонија6 дена ago

Струјата за домаќинства со иста цена до крајот на годинава

македонија4 дена ago

Блумберг Адрија – првата мулти-платформа за деловни вести во Југоисточна Европа, стартува во 2022 година

свет7 дена ago

Директорката на ММФ, Георгиева, го „преживеа“ скандалот со Дуинг Бизнис

македонија5 дена ago

Јошка Фишер од Самитот во Скопје: Западен Балкан припаѓа на Европа, не ги отворајте вратите за играчи како Кина