Connect with us

lifestyle

Мадс Микелсен: Во секој лик на негативец може да се најде нешто реалистично, а во секој херој нешто погрешно

Мадс Микелсен, актер

објавено

на

Данскиот актер Мадс Микелсен е вистинска икона во својата родна земја, прогласуван за најсекси маж неколку пати и  најдобар актер безброј пати. „Њујорк Тајмс“ има напишано  дека во Холивуд, Микелсен  „стана одличен карактерен глумец со интригантна аура, но на домашен терен тој е нешто друго: ѕвезда, аксиома, лицето на воскреснатата данска кинематографија“. Поширока светска слава доби во 2006 година толкувајќи го негативецот Ле Шифр во „Казино Ројал“, првиот филм со Крег Дениел како Џемс Бонд, а периодов е актуелен  со својот  „домашен“ филм од 2020 година „Another round“ којшто освои Оскар за најдобар филм од странско говорно подрачје на неодамнешното  93-то  по ред доделување.

Можеби се прашуваме зошто сме го измислиле Господ, а по само 10 минути и Сатан. Зошто? Затоа што тој ни е потребен; секогаш има нешто фасцинантно поврзано со другата страна на паричката.

Не сум амбициозен околу мојата кариера, но сум амбициозен околу секоја работа што ќе ја дофатам. Можам да бидам многу напорен за соработка.

Ја сум човек за пиво. Пробав со виски и скоч, но не ми оди некако. Ми мириса на девојка што не се избањала и само се наплискала со многу парфем.

Подобро да ме прогласат за „најсекси маж во Данска“ одошто за “најгрд маж во Данска“.

Не претпочитам по секоја цена да играм негативци. Многумина мислат дека тоа е позабавно за актерите, но ако сценаристот си ја завршил добро работата, може да најдете нешто реалистично во секој негативец, како и грешки во секој херој – сè е до тоа како е напишано.

Веројатно никој не си го сака својот јазик како Французите. Не е битно колку добро го владееш – сè уште звучи ужасно за нивното уво.

Continue Reading
македонија5 дена ago

Бајден ги стави на црна листа противниците на Охридскиот рамковен и на Преспанскиот договор

македонија4 дена ago

„Чукни во дрво“: Алкалоид со хуманитарен видеоспот по повод 85-тиот јубилеј

регион17 часа ago

Крајот на ерата “Пеевски“

економија2 дена ago

САСА одбележа 15 години од повторното отворање на рудникот

економија6 дена ago

Ангелоска Бежоска: Двојни предизвици – поддршка на економиите и ненарушување на рамнотежата

македонија5 дена ago

Туристичките бизниси ќе може да добијат „Знак за безбеден туризам“ од ССК

економија3 дена ago

Развојна банка го продолжува грејс – периодот и рокот на отплата на кредитите од Ковид – 2 линијата

банки3 дена ago

Речиси 80% од домашните банки очекуваат зголемување на профитабилноста годинава

економија3 дена ago

Буџетот се наполни со пари и оптимизам

интервју3 дена ago

Стево Пендаровски: Партизацијата и етнизацијата се рак-рана на општеството