Connect with us

македонија

Македонската иновација за спречување пожар во литиумските батерии презентирана во Вашингтон

објавено

на

Скопската компанија ВЕДА победи на меѓународен натпревар за иновации во областа на струја и енергија, поддржан од Пентагон.

Над 30.000 посетители на најголемиот годишен настан на Армијата на САД во Вашингтон оваа недела, можеа да слушнат и за новата технологија на македонската компанија ВЕДА, која летово доби прва награда на светски натпревар поддржан од Пентагон за решение кое спречува литиумските батерии да се запалат.

Иновацијата, која може да помогне да се спасат опремата и војниците од пожар, е на Борис Јанковски, чија компанија работи на истражување и развој на нови технологии 31 година, пишува Гласот на Америка (VOA).

Неговото најново решение за гасење пожар нуди систем на двостепена заштита на литиумските батерии, кои лесно се палат од надворешно прегревање, прегревање при полнење, при брзо празнење, удар и слично.

Тоа практично значи дека ако дојде до пожар на литиумската батерија, на пример, во армиско возило, овој производ ќе може да спречи возилото целосно да изгори.

Неговите карактеристики ги објаснуваа косопственичките на компанијата Искра Михајловска и Калина Сејфула, на македонскиот штанд во делот за иноватори во Центарот за конвенции во Вашингтон.

Заедно со македонската нова технологија, беа изложени уште над 600 други технолошки решенија од преку 80 држави, за развој и надградба на американската Армија.

„Интересот е повеќе од тоа што очекувавме. Големи компании доаѓаа со прашања по неколку пати на ден. Сите овие контакти што ги направивме ќе се обидеме да ги валоризираме. Како компанија што се занимава со развој и иновација проблем е што немаме производство. Тоа е предизвик што ќе треба да го решиме. Дали производството ќе го направиме тука по понуда на некој од тие што не` посетија или ќе го задржиме во Македонија, ќе зависи од периодот и како се` ќе се случува“, вели Михајловска за VOA.

Таа рече дека интересен за јавноста во Америка бил и оригиналниот производ на компанијата, кој помага да се гасат пожари во простории каде има луѓе.

Тој е направен според истата технологија како и првонагараденото решение, кое во август победи на меѓународниот натпревар за иновации во областа на струја и енергија, организиран од американскиот акцелератор „ексТекИнтернешнл“ (xTechInternational), поддржан од Одделот за одбрана на САД.

„Сега најголем приоритет и предизвик ќе биде поставувањето на производството. Сите иновативни технологии се ризични технологии за инвестирање. Се надевам дека ќе успееме да најдеме разбирање и инвеститор да го направиме тоа“, рече Михајловска.

ВЕДА е компанија за истражување и развој од Скопје. Компанијата постои од 1991 година, и се состои од тим на инженери со над 40 години експертиза во машинството, со посебен фокус на иновациите кои ја подобруваат ефикасноста на постоечките технологии.

свет7 часа ago

BlackRock, најголемиот инвестициски фонд во светот, менаџира средства колку економиите на Германија, В. Британија и Франција заедно

банки7 часа ago

ПроКредит Куманово на нова локација во строгиот центар на градот

македонија5 дена ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија1 недела ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија1 недела ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки1 недела ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија1 недела ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју2 недели ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија2 недели ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“