Connect with us

економија

Македонска берза организира обука за ефикасно користење на техничката анализа

објавено

на

Обуката е наменета за сите оние што сакаат да донесуваат поинформирани одлуки за инвестирањето на светските пазари на капитал.

Македонска берза во среда, 16.11.  организира еднодневна обука за ефикасно користење на техничката анализа во секојдневното работење. Предавач ќе биде Снежана Поповска, сертифициран технички и пазарен аналитичар, CFTe, CMT.

На обуката ќе биде опфатено запознавањето со основните принципи на техничката анализа, анализа на пазарот, идентификување на трендот, пресвртни точки, определување на ценовни нивоа за влез и излез и ефективно управување со ризикот. За крај, студија на случај за практична имплементација на техничката анализа на графикони во реално време за сите класи на средства: акции, обврзници, индекси и валутен пазар.

Обуката е наменета за сите оние што сакаат да донесуваат поинформирани одлуки за инвестирањето на светските пазари на капитал.

Обуката ќе почне во 13:00 часот, локација: во просториите на Македонска берза АД Скопје, (ул. Орце Николов бр.75, 1000 Скопје). Цента е  3.000 денари со вклучен ДДВ (во цената се вклучени материјалите од предавањата, кафе паузите и сертификатот за учество на обука)

Регистрација на следниот линк:

https://lnkd.in/eDDNuYiX [1]

За сите дополнителни информации околу

обуката и тренинг центарот на Берзата

посетете го следниот линк:

https://mse.mk/mk/trainingcenter/incoming-courses

економија2 дена ago

Македонска берза ја одржа својата 22-ра Годишна конференција

македонија2 дена ago

ЕДС АД: Овие потрошувачи беа снабдени со чиста и обновлива енергија

технологии / компании2 дена ago

Технолошките гиганти ги претставија своите нови AI алатки

свет2 дена ago

Може ли технолошкиот могул да влијае на светските чувствителни прашања

регион2 дена ago

Што се крие зад новите тензии помеѓу Србија и Косово?

македонија2 дена ago

Пакомак со паметен систем за управување со амбалажниот отпад до одржлив развој

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

економија2 дена ago

Само во август осигурениците наплатиле пет милиони евра од неживотни осигурувања, за 22% повеќе од лани

интервју1 недела ago

Петар Ниновски: Бреинстер се позиционира како лидер на пазарот со раст од речиси 100% во последните две години

банки1 недела ago

Стопанска банка а.д. Битола прослави 75 години работа

банки1 недела ago

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

македонија1 недела ago

Брако ги помогна проектите на Општина Велес со еден милион денари

банки6 дена ago

Ти само орочи, заштедата сама ќе дојде! – ПроКредит со нова понуда за штедење

свет5 дена ago

Европската комисија: Х(Твитер) на Илон Маск стана легло на дезинформации

македонија2 дена ago

Зошто цените се високи? Трговците ја префрлаат топката на производителите, тие се правдаат со поскапените инпути

интервју2 дена ago

Амар Салиу: Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living‘ со Блок Ц

македонија2 дена ago

„Полесно е заедно“: Комерцијална банка донира за подобро јавно здравство

економија2 дена ago

Наместо „трка кон дното“ со даноците, да се вложува во човечки капитал