Connect with us

економија

Македонскиот берзански индекс со пад од 6% во првите шест месеци

објавено

на

Во исто време, за првите шест месеци, меѓу регионалните берзи, Белградската има раст  на својот главен индекс Belex15 за 2,3%, индексот на Загрепската берза Crobex има пад од 3,22%, Љубљанската берза има пад од 11,2%, додека Софиската берза има пад од 3,54%.

Индексот на Македонската берза МБИ10 во првите шест месеци годинава загубил 5,95% од вредноста, односно толкава е разликата помеѓу бројките на 30.06.2022 и 30.12.2021, последниот ден на тргување од минатата година.

Во меѓувреме Берзата имаше големи осцилации, односно, во еден ден, на 24.02. вредноста на индексот падна за речиси 9%, во моментот кога почна руската инвазија врз Украина и кога сите светски пазари доживеаја шок. Вредноста од 5.627 поени тој ден е всушност и најниската вредност на МБИ10 годинава досега, и е за 11,6% пониска од максимумот достигнат на 09.02.2022 од 6.365 поени, којашто е и највисоката вредност на индексот последниве неколку години воопшто.

По „крахот“ на 24.02, МБИ10 имаше неколкумесечен „падни-стани“ период, за да во моментов се движи околу вредноста 5.770 поени.

Од најликвидните акции што се тргуваат на Македонска берза, во првите шест месеци акцијата на Комерцијална банка практично не ја променила својата вредност (во меѓувреме имала осцилации, се разбира), акцијата на Алкалоид паднала за 9,2%, на НЛБ банка паднала за 15%, на Макпетрол паднала за 9,3%, итн.

Во исто време, за првите шест месеци, меѓу регионалните берзи, Белградската има раст  на својот главен индекс Belex15 за 2,3%, индексот на Загрепската берза Crobex има пад од 3,22%, Љубљанската берза има пад од 11,2%, додека Софиската берза има пад од 3,54%.

свет8 часа ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија10 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија10 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки4 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет4 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион4 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија4 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија4 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании4 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија4 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија4 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет4 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет4 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.