Connect with us

економија

Македонскиот берзански индекс со пораст од 31% во 2021

објавено

на

Во последните 5 години вредноста на индексот е порасната за 188%, или речиси трикратно.

Македонскиот берзански индекс МБИ10 во декември месец минатата година пораснал за 4,53%, на 6.153 поени, додека за целата година растот изнесува 30,79%, покажува извештајот објавен од Македонска берза. За последните пет години МБИ10 има пораст од

Вкупниот промет на Берзата во последниот месец од 2021 година изнесувал 13,7 милиони евра, што е пад од 31,2% во однос на месец ноември. Пазарната капитализација на акциите, пак, на крајот од декември изнесувала 3,55 милијарди евра, што е за 2,3% пораст на месечно ниво, додека бројот на трансакции на Берзата е за 4,28% поголем во однос на претходниот месец.

Најтргувани акции во месец декември се на Комерцијална банка, со 2,85 милиони евра, а следи акцијата на Алкалоид со промет од нешто над еден милион евра, НЛБ Банка со 500 илјади евра, итн.

Најголем пораст во месец декември имаат акциите на Комерцијална банка, од 10%, Стопанска банка-Скопје од 5,8%, Алкалоид со 5,6%, Макпетрол со 4,4%, итн.  Најголем пад има акцијата на Стопанска банка-Битола од 8,7% и на Македонски Телеком од 1,4%.

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки3 дена ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

свет6 дена ago

Пустината под вода

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават