Connect with us

македонија

Македонските претставници се пласираа во полуфиналето на глобалниот натпревар: Креативниот Бинзис Куп 2022 во Данска

објавено

на

Нашите национални финалисити, Best Online Assistant, се претставија со нивната платформа за професионален развој на лица со физичка попреченост.

Од 27 до 28 јуни во Данска се одржа финалето и завршниот настан на Глобалниот
Бизнис Куп: BRIGHT – Together #TheFutureLooksBRIGHT под мотото: „Заедно
гледаме кон светла иднина“. Завршниот настан во склоп на натпреварот има за цел
да овозможи вмрежување, споделување на искуства и идеи помеѓу претприемачи,
љубители на иновации и претставници од креативните индустрии ширум светот. Но,
фокусот на настанот е и кон претставување на националните финалисти од земјите
учесници во склоп на глобалниот натпревар.


Нашите национални финалисити, Best Online Assistant, се претставија со нивната
платформа за професионален развој на лица со физичка попреченост. Платформата
нуди едукација во областа на совладување дигитални вештини, која потоа преку B2B и
B2C бизнис моделите нуди можности за работа од далечина / фриленс работа и
работа со полно работно време.

Организатори на националниот натпревар во Македонија се СмартАп – Лабораторија за социјални иновации во соработка со УМПАКИ –
Унијата на македонски асоцијации во креативните индустрии. СмартАп втора година по
ред се организатори на овој натпревар па со нив поразговаравме за тоа кое е
значењето на ваквиот тип на настани и кои се нивните впечатоци.

„Од искулучително значење е потенцијалот кој го поседуваат креативните
индустрии кој може да се стави во функција на економскиот раст и развој. Преку
ваквиот тип на настани секоја година се запознаваме со нови бизнис идеи,
иновативни пристапи кон испорака на услуги или пак производство на производи.
Особено значајно за нас како организација е тоа што можеме да им овозможиме
нивно претставување на глобално, но и на национално ниво, токму затоа сме
мотивирани да продолжиме со реализацијата на ваквиот тип на настани.“ – изјави
Софија Богева, специјалист за иновации и еден од основачите на СмартАп.

Преку разговорот со тимот на СмартАп дознавме и нешто повеќе за атмосферата за
време на завршниот настан во склоп на натпреварот. Нивната повеќегодишна
соработка со Креативната Бизнис Мрежа (Creative Business Network – CBN) им
овозможи оваа година да бидат и активно вклучени и во дел од панел дискусиите за
време на завршниот настан на Глобалниот Бизнис Куп: BRIGHT.


Софија Богева како претставник од тимот беше модератор на две панел дискусии
кои обработуваат две актуелни теми и тоа: „Импакт инвестирање“ и „Отворени
иновации во јавен сектор“, а во склоп на дискустиите, учествувале претставници на
организации и компании од областа на претприемништвото и креативните индустрии
од Данска.

Тимот на СмартАп истакна дека овогодинешниот успех и пласман на Глобалниот
Бизнис Куп не би бил возможен без поддршката од нивните пријатели-поддржувачи
при организацијата на националниот натпревар:

„Посебна благодарност сакаме да изразиме до нашите пријатели-поддржувачи кои
придонесоа при организирањето и спроведувањето на овој настан: Факултет за
информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ; СКАЛА – (Скала
Магазин, Скала – Школа за дизајн, уметност и технологија и ИДТ – Институт за
дизајн и технологија), Стартап Македонија и Dopeness Productions. Од особено
значење беше и нашата соработка со УМПАКИ – Унијата на Унијата на македонски
асоцијации во креативните индустрии кои заедно со нас беа организатори на
натпреварот.“ – изјави Гент Тоска, еден од организаторите на националниот
натпревар „Креатвниот Бизнис Куп Северна Македонија 2022“.


Овогодинешнешниот националнен натпревар „Креатвниот Бизнис Куп Северна
Македонија 2022“ се одржа на 27 мај, а тимот на СмартАп веќе размислува за
следните чекори и новото издание на натперварот.

економија1 час ago

Расте животното осигурување поврзано со инвестициски фондови – регулаторот ги задолжи осигурителите за поквалитетно информирање на клиентите

свет1 час ago

Европските берзи во зелено денеска, на Волстрит се очекува повторно раст на акциите

економија22 часа ago

Колку е златото се’ уште безбедно прибежиште во турбулентни времиња?

економија22 часа ago

ЕБОР и Шпаркасе банка Македонија со нова кредитна линија за мали и средни бизниси

македонија4 дена ago

Македонија ги доби првите проценувачи со европски сертификат

свет4 дена ago

Денеска Путин ќе прогласи припојување на 15% украинска територија кон Русија

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Промените не треба само да се преживеат – треба да се напредува со нив

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Рекоа за…ризикот

македонија4 дена ago

Зошто е потребно знаење и вештини за големи податоци и бизнис аналитика?

економија4 дена ago

Во новите, посиромашни членки на ЕУ храната повеќе поскапува одошто во старите, богати

македонија6 дена ago

Највисоки плати во ИТ бизнисот во Македонија имаат дизајнерите на игри – и до 230 илјади денари месечно

интервју4 дена ago

Орхан Муртезани, директор на МЕПСО: Нè очекува доста тешка зима на енергетски план, но правиме сè за граѓаните и фирмите полесно да ја поминат

македонија4 дена ago

Зошто е потребно знаење и вештини за големи податоци и бизнис аналитика?

економија4 дена ago

Светската економија пред рецесија, Европа особено загрозена

интервју4 дена ago

д-р Силвана Мојсовска и д-р Златко Ветеровски: Македонските  компании мора да се подготват за новата ЕУ регулатива околу увозот на јаглеродно – интензивни производи

економија4 дена ago

Во новите, посиромашни членки на ЕУ храната повеќе поскапува одошто во старите, богати

македонија5 дена ago

Ознаката за доверба поттикнува донации од бизниси и граѓани

економија4 дена ago

Искусните програмери во Македонија заработуваат и преку 180.000 денари

регион5 дена ago

AM Best го потврди кредитниот рејтинг „A“ на Триглав групацијата со стабилна среднорочна прогноза

економија4 дена ago

Конференција на Македонска берза: Како да се развива пазарот на капитал среде енергетски шокови и  можна рецесија