Connect with us

start up

Македонски средношколци креираа решенија за зелена технологија – Стартап Македонија домаќин на натпреварот

објавено

на

Од прочистувачи за воздух, амбалажи за пакување храна направени од лушпи од портокал и компир, па до мобилна апликација за мапирање диви депонии – иновациите на учениците од средните технички училишта го воодушевија стручното жири на GreenTech Entrepreneurship Challenge натпреварот.


TRASHPINGER – апликација за мапирање на диви депонии од различен размер, ја освои првата награда на GreenTech Entrepreneurship Challenge (GTEC), натпревар наменет за ученици од средните технички училишта надвор од главниот град Скопје. Натпреварот беше организиран во рамки на проектот поврзан со зелени технологии, имплементиран од Стартап Македонија заедно со Lean Startup Croatia.

Учениците требаше да дизајнираат иновативни решенија во областа на зелената технологија и и да го развиваат својот претприемнички начин на размислување преку практична работа. Проектот истовремено се спроведуваше во македонските и хрватските средни училишта во партнерство со Lean Startup Croatia, кофинансиран од програмата Еразмус+ на Европската Унија.

Проектот за прв пат се реализираше кај нас во Македонија.
По пет недели едукација за основите на процесот на дизајнирање
претприемнички потфати и развој на иновации, интересни работилници за
климатските промени, како и разбирање на улогата на зелените технологии,
менторирани од страна на македонските стартапи и парнерски организации, дојде
на ред и денот за pitching на решенијата.

Финалето на натпреварот се одржа во Netaville во Скопје – Coworking простор со училница за обуки, зона за одмор, кафе и амфитеатар на едно место – простор за студенти и ИТ заедницата. Настанот го отвори Христијан Волкановски – проектен координатор на GTEC. Најуспешните тимови беа избрани од стручна комисија составена од: Startup Macedonia – Игор Маџов; ProCredit Bank – Методија Миноски; ARNO – Марјан Ицоски; IME – Дане Јосифовски; GIZ – Филип Нелковски.

Годинава на GTEC предизвикот учествуваа пет училишта од различни градови од
Македонија – СЕОУ „Гостивар“ – Гостивар, ОЕМУЦ „Наум Охридски“ – Охрид, СОУ
„Гошо Викентиев“ – Кочани, СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ – Битола и СОУ „Киро Спанџов –
Брко“ – Кавадарци.

Учениците имаа слобода во изборот на својот предизвик кој потоа го решија со
помош на иновации во полето на зелените технологии.

Но, учениците не застанаа само на презентации, туку отидоа чекор понатаму и под
менторство на своите наставници развија прототип модели за решавање на
предизвикот кој го избраа. На овој начин, жирито можеше лично да ја провери
функционалноста на решението. Прочистувачот за воздух и мобилната апликација
за мапирање на диви депонии од различен размер беа прототип модели кои беа во
топ 5те решенија.

По финалниот pitching учениците заедно со наставниците отидоа на едукативна
прошетка низ објектите на ProCredit Bank која беше еден од главните партнери за
реализација на овој проект.

Методија Миноски во улога на раководител на единицата за животна средина во ProCredit Bank со голем ентузијазам раскажа што ја прави ProCredit зелена банка. Од -1 па до кров, објектот е енергетски ефикасен, произведуваат електрична енергија за сопствени потреби преку фотоволтаици и користат електрични автомобили. Овој пример служеше за инспирација на младите ентузијасти.


Игор Маџов и Христијан Волкановски од Стартап Македонија го затворија
GreenTech Entrepreneurship Challenge заблагодарувајќи им се на сите учесници,
наставници и соработници. Тие најавија дека овој проект во 2023та година ќе се
реализира во уште поголем обем и ги повика помладите генерации ученици од
техничките училишта да бидат двигатели на позитивните промени во македонскиот
старт ап екосистем.

банки8 часа ago

Комерцијална банка прогласена од Global Finance за врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

македонија1 ден ago

Кочо Анѓушев се сретна со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

свет4 дена ago

Кина стана најголем извозник на возила, престигнувајќи ја Јапонија

економија4 дена ago

ЕУ ќе им дава енергетски сертификати и на податочните центри

регион4 дена ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

македонија4 дена ago

Становите нема да поевтинат, побарувачката не стивнува, Македонецот не инвестира во друго освен во недвижнини

македонија4 дена ago

Што научивме од првата конференција за недвижности во Македонија: Проектите не запираат, доаѓа време на retail парковите, а ESG станува задолжително

македонија4 дена ago

Прва Конференција за комерцијални недвижности во Македонија на Фортонмка: Стремеж за менување на пазарот кон подобро

македонија4 дена ago

Новото обележје на градот – комплексот „Гранд Скопје“ претставен пред локални и меѓународни професионалци за недвижности

македонија1 недела ago

Случајот Анѓушев против Цветковска од ИРЛ повторно на суд

економија1 недела ago

Триглав Осигурување со нов производ за осигурување на дом, Мој дом

македонија4 дена ago

Новото обележје на градот – комплексот „Гранд Скопје“ претставен пред локални и меѓународни професионалци за недвижности

македонија4 дена ago

Становите нема да поевтинат, побарувачката не стивнува, Македонецот не инвестира во друго освен во недвижнини

економија4 дена ago

Од отпадот од фармите ќе се добива струја, топлина и органско ѓубре за земјоделството

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Се препознавате ли себеси во ликот на трансакциски или трансформациски лидер?

македонија4 дена ago

Прва Конференција за комерцијални недвижности во Македонија на Фортонмка: Стремеж за менување на пазарот кон подобро

регион4 дена ago

Наводен крипто-инвеститор „закрпил“ 700 Хрвати за 15 милиони евра

свет4 дена ago

Избегната ли е „мајката на сите кризи“?

банки4 дена ago

Дигитализација: До каде се македонските банки? Процесот е започнат и нема назад