Connect with us

lifestyle

Марк Бениоф: Не заборавајте да сторите нешто и за другите луѓе

Марк Бениоф, основач и директор на Salesforce

објавено

на

Педесет и шест годишниот Бениоф ја основаше Salesforce во 1999 година, откако забележа вртоглав скок во хиерархијата на Oracle, уште еден софтверски гигант. Марк Бениоф е препознатлив по блескавите облакодери што ги одбира за седишта на својата компанија, контроверзните говори што ги дава во Давос и екстравагантните корпоративни конференции. Неговото богатство се проценува на околу 8,5 милијарди долари во моментов, но тој е познат по своите заложби за нов вид на капитализам, каде што профитот за акционерите повеќе не треба да е врвен приоритет.

Голем број компаниски шефови сè уште имаат прилично испран мозок мислејќи дека работата на еден бизнис е само бизнисот.

За да бидат навистина успешни, компаниите треба да имаат мисија што е поголема од само правење профит.

Брзината е новата валута на бизнисот.

Колку повеќе трансформативна е вашата идеја, толку повеќе трпение ќе ви треба за да ја реализирате.

Во бизнисот велиме дека луѓето го преценуваат она што може да го сторите за една година, а го потценуваат она што може да го сторите за една деценија.

Треба да го имате умот на почетник за да може да креирате храбра иновација.

Не заборавајте да сторите нешто и за другите луѓе.

Continue Reading
економија7 дена ago

Нема да треба да се оди до Врање, Лидл ќе отвори маркети во Македонија

македонија7 дена ago

„НИКОБ“ влегува во здравствениот бизнис

банки7 дена ago

НБГ слави 180 години, а Стопанска банка – Скопје 21 година во рамки на грчката групација

економија7 дена ago

Промени во Триглав Осигурување: Војдан Јорданов назначен за нов извршен директор на местото на Словенецот Рок Пивк

економија6 дена ago

Алексова, ТУК: Неповратна финансиска помош за спас на туризмот и угостителството

банки6 дена ago

Fitch Rating повторно го потврди кредитниот рејтинг на ПроКредит Банка на “БББ-“

економија5 дена ago

Помала премија за речиси 5% или 8,5 милиони евра во 2020

македонија5 дена ago

Опасниот вирус на лагите е сојузник на Ковид – 19

економија5 дена ago

Властите задоволни од ефектот на антикризните мерки, бизнисот бара уште

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Управување со ликвидноста и cash gap