Connect with us

свет

Маск продаде уште едно „пакетче“ акции од Тесла, за 3,6 милијарди долари

објавено

на

Иако штотуку продаде дополнителни 22 милиони акции, Маск и понатаму е најголемиот акционер на Тесла  со 13,4 отсто од акциите.

Де  најбогатиот, де  вториот најбогат  човек во светот, Илон Маск, продаде 22 милиони акции на Тесла  во вредност од 3,58 милијарди долари, според поднесената пријава до  американскиот финансиски регулатор. Ако ги собереме сите акции што ги продаде во текот на минатата и оваа година, ќе дојдеме до вредност од речиси 40 милијарди долари.

Иако штотуку продаде дополнителни 22 милиони акции, Маск и понатаму е најголемиот акционер на Тесла  со 13,4 отсто од акциите. Минатиот месец Маск откри дека продал 19,5 милиони акции на Тесла, тогаш вредни 3,95 милијарди долари, само неколку дена откако го заврши преземањето на социјалната мрежа Твитер за 44 милијарди долари.

Тесла е една од акциите со најлоши перформанси меѓу големите производители на автомобили и технолошки компании оваа година, поради стравувањата на инвеститорите дека Маск е премногу фокусиран на Твитер и дека новата аквизиција премногу му го одвлекува вниманието.

Тековната цена на акцијата на Тесла  на њујоршката  берза  падна под 500 долари за прв пат од 2020 година. Компанијата вредеше повеќе од 1000 милијарди долари на крајот на минатата година, но нејзината вредност падна во последните месеци.   Исто така, од продажбата на акциите на Тесла, Маск го финансираше купувањето на Твитер, што придонесе за пад на акциите на Тесла.

Инвеститорите  се загрижени и  дека побарувачката за електричните автомобили на компанијата би можела да забави бидејќи економијата слабее, повисоките трошоци за задолжување ги обесхрабруваат купувачите и другите компании ги зголемуваат своите понуди на електрични возила.

Поради сето горенаведено, Маск ја загуби позицијата на најбогат човек во светот оваа недела по остриот пад на вредноста на акциите на Тесла, а според Форбс и Блумберг, Бернард Арно, извршен директор на групацијата за луксузни стоки ЛВМХ, го  престигна на првото место. Сепак, не мора многу да го жалиме Илон,  бидејќи тој се уште тежи  околу 174 милијарди долари.

македонија22 часа ago

Реализирани повеќе заеднички хуманитарни активности на „Алкалоид“ и на Црвен крст на Град Скопје

економија2 дена ago

Преку 800 гости на корпорацискиот прием на Фероинвест и Брако

македонија3 дена ago

Анѓушев на одбележувањето 20 години Фероинвест и Брако: Потребно е обединување на бизнисите, силни партнерства и градење кадри!

македонија4 дена ago

Даниел Јанчевски, специјалист за е-commerce во Иуте кредит: Имплементираме напредни дигитални решенија за електронска трговија, со цел да им го олесниме секојдневието на купувачите и на локалните трговци

банки4 дена ago

Личниот пристап кон клиентите е клучен за градење доверба

банки5 дена ago

ЕБОР одобри 9 милиони евра за поддршка на млади претприемачи и „зелени“ инвестиции, кредитите ќе се одобруваат преку ПроКредит Банка

економија6 дена ago

Фероинвест и Брако денеска прославуваат 20-годишен јубилеј

македонија7 дена ago

Живко Мукаетов избран за нов член на Одборот на директори на Американската стопанска комора

економија1 недела ago

Одобрени  50 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) за поддршка на македонските компании преку Развојната банка

банки1 недела ago

ПроКредит Групацијата постигна добри резултати последните 9 месеци со принос на капиталот од 13,6%

македонија4 дена ago

Даниел Јанчевски, специјалист за е-commerce во Иуте кредит: Имплементираме напредни дигитални решенија за електронска трговија, со цел да им го олесниме секојдневието на купувачите и на локалните трговци

економија6 дена ago

Фероинвест и Брако денеска прославуваат 20-годишен јубилеј

економија1 недела ago

Одобрени  50 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) за поддршка на македонските компании преку Развојната банка

македонија1 недела ago

Јубилејни часовници за работниците по повод 20 години од Брако и Фероинвест

банки1 недела ago

ПроКредит Групацијата постигна добри резултати последните 9 месеци со принос на капиталот од 13,6%

македонија7 дена ago

Живко Мукаетов избран за нов член на Одборот на директори на Американската стопанска комора

банки4 дена ago

Личниот пристап кон клиентите е клучен за градење доверба

банки5 дена ago

ЕБОР одобри 9 милиони евра за поддршка на млади претприемачи и „зелени“ инвестиции, кредитите ќе се одобруваат преку ПроКредит Банка

македонија3 дена ago

Анѓушев на одбележувањето 20 години Фероинвест и Брако: Потребно е обединување на бизнисите, силни партнерства и градење кадри!

економија2 дена ago

Преку 800 гости на корпорацискиот прием на Фероинвест и Брако