Connect with us

регион

Мукаетов од бизнис конференција во Белград: Мораме да ги задржиме талентите во регионов!

објавено

на

Бизнис заедницата е еден од најбитните играчи во процесот на мотивација на луѓето да останат во регионов и да ја гледаат својата иднина овде, истакна Живко Мукаетов, директорот на Алкалоид, на бизнис конференцијата NLB Investor Day што денеска се одржува во Белград.

Дефинитивно најскапоцен ресурс се луѓето и треба да се бориме како општества да ги задржиме овде, во регионот, истакна директорот и претседател на УО на Алкалоид, Живко Мукаетов, на првиот Инвеститорски ден, конференција што денеска се одржува во Белград во организација на НЛБ Групацијата.

„Да се залагаме за промовирање на позитивни стории за да ги мотивираме квалитетните кадри да останат во регионов. Живееме во политизирани општества, дефинитивно треба да сме проактивни, поагресивни во промовирањето на добрите вредности. Не може да очекуваме премногу од некои сегменти од општествата, за жал, затоа мора и самиот бизнис сектор да се ангажира во некои процеси со цел создавање  стручен и мотивиран кадар, како што е дуалното образование, на пример. Ние како компанија стартуваме едукативен центар за потребите на нашиот бизнис развој, значи дефинитивно треба повеќе акција за да се мотивираат луѓето. Бизнис заедницата е еден од најбитните играчи во тој процес.“, истакна Мукаетов.

NLB Investor Day е настан на којшто се присутни финансиски експерти, аналитичари, извршни директори на клучните компании во регионот, медиуми и многу други кои ги пишуваат успешните приказни за овој регион. Конференцијата е  посветена  на макроекономскиот  преглед на регионот, неговата атрактивност како можност за инвестирање, стратегии за одржлива иднина, но и на работењето на НЛБ Групацијата.

коментари3 дена ago

Со АмЧам на тема…Технолошката експанзија неминовно ја потенцира потребата од заштита на интелектуалната сопственост

македонија4 дена ago

„Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на своите вработени

македонија6 дена ago

Анализа на Инсајдер ИД и ЕБОР: Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија?

банки6 дена ago

ПроКредит Банка обезбеди дополнителни 60 милиони евра финансиска поддршка за македонските мали и средни претпријатија во соработка со ЕИФ

банки1 недела ago

Нова понуда на хипотекарен кредит од УНИБанка

економија1 недела ago

Брако ќе промовира ново електрично возило на саем во Минхен

банки3 недели ago

Годишниот Извештај за одржливост на ПроКредит Групацијата покажува значителен придонес врз општеството и животната средина

технологии / компании3 недели ago

Таман се навикнавме на четботовите, доаѓаат и AI агенти

регион3 недели ago

Букурешт, Загреб и Атина стануваат сѐ поголеми „чувари на податоци“ на светските технолошки компании

интервју3 недели ago

Марија Кукуноска: Безбедноста и заштитата се фундамент за успешен и одржлив бизнис во време на бројни ризици и кризи