Connect with us

свет

Најдобрата работа во Америка (а и не само таму) е софтвер девелопер

објавено

на

Софтвер девелоперите стануваат се повеќе клучни за одржливиот раст и успехот на бизнисите во различни индустриски сектори.

Најдобрата работна позиција во Америка е софтвер девелопер, со годишна средна плата од 121.000 долари, релативно ниско ниво на стрес и здрав баланс помеѓу работата и приватниот живот. Ова се наодите на U.S. News and World Report , базирано врз податоци од федералното Биро за трудова статистика (BLS) и уште неколку извори за висината на платите во САД, меѓу кои и CareerBuilder.  Во правењето на листата на најдобри работни места биле земени предвид седум критериуми: проектиран број на работни места во следните 10 години; процентот на раст на бројот на работни места следните 10 години; средна плата; стапка на вработеност; изгледите за иднината; нивото на стрес; и балансот работа – приватен живот.

Софтвер девелоперите стануваат се повеќе клучни за одржливиот раст и успехот на бизнисите во различни индустриски сектори. BLS проектира раст во бројот на овие работни позиции за 25% до 2030 година.  Потребата од оваа професија расте затоа што расте бројот на продукти и услуги што се потпираат на софтверски решенија. Во САД, но и во многу други земји може да студирате 3-4 години на факултет за софтвер девелопер  или пак да одите на обуки што траат од 5-6 до 18 месеци, според Studydatascience.org.

“Без професионално искуство, аплицирањето за ваква позиција може да е предизвик. Софтверското инженерство бара специфични вештини. Треба да имате добро познавање на основните програмски јазици како C++, HTML, JavaScript, како и основно искуство во програмирање“, наведува веб порталот.  Софтвер девелоперите имаат слична работа со програмерите, но сепак постојат разлики: програмерот е ИТ специјалист што се фокусира на пишување софтверски кодови, т.н. кодирање, додека софтвер девелоперот е во принцип дизајнер или проект менаџер којшто исто така може да кодира. Тој всушност го  користи кодот за да испланира задачи што компјутерот ќе ги исполни со цел да ги задоволи потребите на корисниците.

Меѓутоа, како што пишува MarketWatch не е се’ розово околу оваа работна позиција. Освен високите квалификации и искуството, тука се и бескрајните часови поминати пред компјутер. Бидејќи најчесто работните ангажмани на девелоперите се врзани за проектни задачи, па не  се ретки и прекувремените работни часови,  како и бројните рокови.

Број 2 во категоријата „најдобра работа“ во САД е квалификуван медицински негувател (медицинска сестра/брат) со средна плата од 123.780 долари според BLS. На трето место е менаџер за здравствени услуги со 101.340 долари и лекарски асистент со 121.530 долари. И покрај, или можеби поради предизвиците изминативе три години, работните позиции во здравствената заштита продолжуваат да доминираат во рангирањата на „најдобрите работни места“. Натпросечно високите плати, ниската стапка на невработеност и сигурната иднина за најголемиот дел од овие позиции секако го рефлектираат тоа.

економија1 ден ago

РЕС го презеде снабдувањето со електрична енергија на 250 компании за само 10 месеци постоење

регион2 дена ago

SkyShowtime сервисот за стримување достапен и во Македонија од 14 февруари

економија2 дена ago

Анѓушев: Да се градат електрани од различни обновливи извори, а решение за вишоците струја се Чебрен, батерии и водород

економија2 дена ago

За само неколку денови – повеќе од 4000 гласачи за најдобрите е-трговци во Македонија

македонија3 дена ago

„СОС Детско село“ доби 1,37 милиони денари собрани од продажбата на билети за настан организиран од РФМ

економија3 дена ago

Ковачевски: Работиме на тоа да нема поскапување на струјата, дури, во некои сегменти да има и поевтинување

македонија4 дена ago

Еко Логистик Сервис одбележа пет години работа на македонскиот пазар

македонија4 дена ago

“Година на нови можности“ – почна дводневната конференција во организација на Владата

економија4 дена ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

економија1 недела ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

македонија1 недела ago

Создадовме автентично винско туристичко доживување во радовишкиот крај!

свет1 недела ago

Франција и Шпанија се најпосетените светски дестинации

свет1 недела ago

Технолошките гиганти отпуштаат преку 50 илјади вработени

економија1 недела ago

Од специјалниот прилог „Брендови“: Како пандемијата и кризата ги променија бренд стратегиите?

интервју1 недела ago

Славица Кутиров: Со примена на новите сервиси и напредни технологии, дигиталната Царина станува реалност

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Теорија, пракса и понекое пророштво

економија1 недела ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

регион1 недела ago

Во Хрватска пристигнуваат три светски хотелски брендови во исто време

економија4 дена ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

технологии / компании1 недела ago

Амазон е највреден бренд на планетава, Дојче Телеком прв во  Европа