Connect with us

свет

На вработените во Твитер не им „се гине“ за новиот газда: масовно си одат по ултиматот на Маск околу новото „хардкор“ темпо на работа

објавено

на

Канцелариите на компанијата се затворени до понеделник, а голем број вработени си даваат откази откако новиот сопственик Илон Маск им даде избор: или да прифатат „хардкор“ темпо на работа, или да си заминат.

Твитер ги информирал вработените дека канцелариите на компанијата ќе бидат привремено затворени, при што одлуката стапува веднаш на сила.

Според оваа одлука, канцелариите повторно ќе бидат отворени на 21-ви ноември а не се соопштува никакво образложение зошто таа е донесена.

Затворањето на канцелариите на компанијата доаѓа додека голем број вработени поднесуваат откази, откако новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, кој го купи за 44 милијарди долари, побара од нив да се согласат да работат „прекувремено со висок интензитет“ или како што опиша тој, со „хардкор“ темпо, или да си заминат. Очигледно, голем дел од вработените на Твитер поднеле оставки бидејќи не ги прифаќаат новите услови на Маск.

Еден од вработените во Твитер кој дал оставка изјавил дека кога ќе се смири ситуацијата, во компанијата ќе останат помалку од 2 000 луѓе. Компанијата сега останала без цели одделенија за техничка поддршка. Дел од експертите предупредуваат дека без неопходните инженери, загрозена е и одржливоста на социјалната мрежа и постои опасност Твитер до понеделник да престане да функционира.

Претходно, Твитер соопшти дека ќе намали околу 50% од својот персонал. Пред најбогатиот човек на планета, познат и како тежок воркохолик, да ја преземе контролата на Твитер, во компанијата биле вработени околу 7,5 илјади луѓе. Маск делува дека не е воопшто загрижен за масовните откази со кои се соочува неговата компанија , објавувајќи на Твитер дека: „најдoбрите луѓе ќе останат“.

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки3 дена ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

свет6 дена ago

Пустината под вода

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават