Connect with us

технологии / компании

НА META (FACEBOOK) НЕ МУ ЦУТАТ РОЗИ

Закерберг најави најголеми отпуштања во 18-годишната историја на компанијата

објавено

на

Оваа година, поради бројните деловни предизвици, инфлацијата, зголемените каматни стапки и падот на буџетите на огласувачите, компанијата изгуби повеќе од 500 милијарди  долари од својата пазарна вредност.

Малку постарите веројатно се сеќаваат на репликата од славниот лик на директорот Среќко Шоиќ во легендарниот филм “Тесна кожа“: “А не цутат рози ниту во нашето претпријатие“. Марк Закерберг, основачот и извршен директор на Meta, претходно Facebook, сигурно не е ноторен “хохштаплер“ како филмскиов јунак, но и тоа како има причина да си ги врти овие мисли во својата глава деновиве.  Откако минатата недела  беше објавен нов пад на приходите на корпорацијата, втор по ред, сега се најавуваат масовни отпуштања, најголемото отпуштање во 18-годишната историја на Meta.

Оваа година, поради бројните деловни предизвици, инфлацијата, зголемените каматни стапки и падот на буџетите на огласувачите, компанијата изгуби повеќе од 500 милијарди  долари од својата пазарна вредност.

Секако, тоа не можеше да помине без последици, меѓу другото и најавените отпуштања. Речиси сите платформи поддржани од реклами, како што се Facebook,  и Google на Alphabet, страдаат од намалување на трошењата на огласувачите, а тоа особено важи за Meta, која во голема мера се потпира на парите за дигитални реклами, кои досега се вртеа во износи од стотици милијарди долари.

Сепак, далеку се тие од тоа да ги сожалуваме. И покрај тоа што најголемиот дел од тие пари доаѓаат од големите компании, од кои се очекува прво да ги намалат своите маркетинг трошоци и буџети, на Meta и понатаму ѝ остануваат милиони мали и средни бизниси кои продолжуваат да трошат помали, но редовни суми.

Маки и со конкуренцијата

Во овој случај, Meta  ја мачи и конкуренцијата како Tik Tok, но и големата загриженост околу ненормалното трошење на метаверзумот, од кое што Закерберг очигледно нема намера така лесно да се откаже. Тоа го покажува и неговата изјава во која рече дека „очекува дека ќе бидат потребни десетина години инвестициите во метаверзумот да дадат позитивни резултати“. Во меѓувреме, вели тој, мора да ги реорганизира тимовите за да ги намали трошоците.

Веќе штом излегоа разочарувачките резултати од третиот квартал, тој најави дека бројот на вработени може драстично да се намали.

„Во 2023 година нашите инвестиции ќе ги насочиме на мал број области со висок приоритет. Ова значи дека некои тимови значително ќе пораснат, но повеќето други тимови ќе останат исти или ќе се намалат во текот на следната година. Севкупно, очекуваме да завршиме во 2023 година или како приближно иста големина или дури и малку помала организација отколку што сме денес“, рече Закерберг.

Мета моментално има околу 87.000 вработени ширум светот кои работат на различни платформи, вклучувајќи ги Facebook, Instagram и WhatsApp. Компанијата уште во јуни ги намали плановите за ангажирање инженери за најмалку 30 отсто, а акционерот на Мета, Altimeter Capital Management, претходно во отворено писмо го предупреди Закерберг дека „компанијата мора да се рационализира со намалување на бројот на работни места и капитални расходи“.

Акционерите  додадоа и дека Meta ја изгубила довербата на инвеститорите бидејќи ги зголемила трошоците и почнала да се фокусира на метаверзумот. Очигледно, на акционерите не им се допаѓа идејата на Закерберг за метаверзум, како и најавената десетгодишна потрошувачка од десет милијарди долари за него.

Може да бидат отпуштени 10-20% од вработените

Аналитичарите очекуваат Meta  да отпушти околу 10 отсто од своите вработени, но додаваат дека од сегашните 87.000 вработени, 42.000 од нив биле вработени во последните две години или од почетокот на пандемијата. Ваквиот брз раст секако не бил добар, а аналитичарите заклучуваат дека ниту тие 10 отсто нема да бидат доволни и дека треба да се зборува за најмалку 20 отсто за да се „стабилизира“ компанијата.

Акциите на Мета на берзата ја задржаа цената од околу 93 долари по најавата на отпуштањата, а веројатно иднината на Meta како и цената на нејзините акции ќе зависи од иднината на метаверзумот.

За крај да се додаде дека освен Meta, отпуштања најавуваат и други технолошки компании. Ова минатата недела го објавија компаниите од Stripe и Lyft. Amazon  сè уште не го објави тоа, но тие ги замрзнаа сите нови вработувања во нивните корпоративни канцеларии, додека Илон Маск отпушти приближно половина од 7.500 вработени веднаш штом го презеде Twitter.

македонија23 часа ago

Реализирани повеќе заеднички хуманитарни активности на „Алкалоид“ и на Црвен крст на Град Скопје

економија2 дена ago

Преку 800 гости на корпорацискиот прием на Фероинвест и Брако

македонија3 дена ago

Анѓушев на одбележувањето 20 години Фероинвест и Брако: Потребно е обединување на бизнисите, силни партнерства и градење кадри!

македонија4 дена ago

Даниел Јанчевски, специјалист за е-commerce во Иуте кредит: Имплементираме напредни дигитални решенија за електронска трговија, со цел да им го олесниме секојдневието на купувачите и на локалните трговци

банки4 дена ago

Личниот пристап кон клиентите е клучен за градење доверба

банки5 дена ago

ЕБОР одобри 9 милиони евра за поддршка на млади претприемачи и „зелени“ инвестиции, кредитите ќе се одобруваат преку ПроКредит Банка

економија6 дена ago

Фероинвест и Брако денеска прославуваат 20-годишен јубилеј

македонија7 дена ago

Живко Мукаетов избран за нов член на Одборот на директори на Американската стопанска комора

економија1 недела ago

Одобрени  50 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) за поддршка на македонските компании преку Развојната банка

банки1 недела ago

ПроКредит Групацијата постигна добри резултати последните 9 месеци со принос на капиталот од 13,6%

македонија4 дена ago

Даниел Јанчевски, специјалист за е-commerce во Иуте кредит: Имплементираме напредни дигитални решенија за електронска трговија, со цел да им го олесниме секојдневието на купувачите и на локалните трговци

економија6 дена ago

Фероинвест и Брако денеска прославуваат 20-годишен јубилеј

македонија1 недела ago

Јубилејни часовници за работниците по повод 20 години од Брако и Фероинвест

економија1 недела ago

Одобрени  50 милиони евра од Банката за развој на Советот на Европа (ЦЕБ) за поддршка на македонските компании преку Развојната банка

банки1 недела ago

ПроКредит Групацијата постигна добри резултати последните 9 месеци со принос на капиталот од 13,6%

македонија7 дена ago

Живко Мукаетов избран за нов член на Одборот на директори на Американската стопанска комора

банки4 дена ago

Личниот пристап кон клиентите е клучен за градење доверба

банки5 дена ago

ЕБОР одобри 9 милиони евра за поддршка на млади претприемачи и „зелени“ инвестиции, кредитите ќе се одобруваат преку ПроКредит Банка

македонија3 дена ago

Анѓушев на одбележувањето 20 години Фероинвест и Брако: Потребно е обединување на бизнисите, силни партнерства и градење кадри!

економија2 дена ago

Преку 800 гости на корпорацискиот прием на Фероинвест и Брако