Connect with us

свет

Нова дрога ѝ се заканува на Европа

објавено

на

Европската Унија мора да се подготви за наплив на синтетичката дрога фентанил, предупреди еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон. Ова следува откако државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, изјави дека Европа или има неоткриен проблем со оваа дрога или наскоро ќе се соочи со него.

Фентанил е дрога 50 пати помоќна од хероинот, којашто медицински се користи како ублажувач на болка во екстремни случаи,  а од која умираат десетици илјади Американци секоја година, а во последните години владее вистинска епидемија на предозирања. Минатата недела во Обединетите нации, Џо Бајден ги предупреди нациите сериозно да ги сфатат заканите поврзани со фентанилот.

„Кога зборував со Блинкен, тој вака ми го срочи тоа: ‘Или го имате овој проблем, а не знаете за него или наскоро ќе го имате‘. САД нѐ предупредуваат да дејствуваме за да не се соочиме со проблемот што тие го имаат“, кажа Јохансон.

Според неа, фентанилот сѐ уште не е најголемата грижа во ЕУ, каде што најкористена дрога е марихуаната, додека консумирањето кокаин бележи најбрз пораст.

„За разлика од САД каде што синтетичките дроги илегално се внесуваат од земји како Мексико, во Европа постојат капацитети за производство на фентанилот, што може брзо да доведе до криза“, вели Јохансон.

Според годинашниот Европски извештај за дроги, 434 лаборатории за производство на синтетички дроги биле растурени во ЕУ во 2021.

економија2 часа ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија1 ден ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија2 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија6 дена ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија6 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија6 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија6 дена ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија6 дена ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%