Connect with us

македонија

Новиот македонски Swatch отчукува во 7/8 такт

објавено

на

Новиот локализиран часовник од швајцарскиот производител именуван „Swatch во 7/8“ ќе се произведе според решението на младиот македонски дизајнер Андреј Павлов – „Такт, ритам, време“.

Конечно дојде и тој момент, го имаме дизајнот на новиот македонски Swatch во 7/8 такт. По инспиративниот процес на селекција на навистина огромниот број и навистина инспиративни креативни решенија за изработка на новиот  локализиран часовник,  жирито составено од тимот на „Божиновски часовници и накит“ заедно со  Крсте Роџевски, Влатко Стефановски, Симон Трпчевски, Милчо Манчевски, Славимир Стојановиќ – Футро и Михаил Корубин, одлучи првонаградено да биде решението на Андреј Павлов насловен „Такт, ритам, време“. А, поради огромниот број на креативни решенија кои ни пристигнаа одлучивме да доделиме и дополнителни награди за тројца финалисти. Дополните награди одлучивме да ги доделиме на авторите: Марија Смилевска, Сандра Котевска  и Марина Трајковска.

Кога го распишавме повикот за новиот македонски Swatch во 7/8 , потајно се надевавме на емотивно, а истовремено  “out of the box” решение, излегувајќи од се она што на „прва“ оваа тема разбудува во нашите мисли.

7/8 е ритам не е инструмент,

7/8 е ритам кој можеби се слуша со уво, но се доживува со други сетила, се доживува како емоција, еуфорија и страст,

7/8 не е Византија, не е среден век, не е наша историја, туку е наша иднина, 

Победничкиот дизајн н’е’ погоди во срце.

Ако големиот маестро Трпчевски може овој македонски ритам да го фузира со Брамс, и со својот оркестар да ја потресе Европа и светот преку проектот Македонисимо,

Ако еден од најголемите гитаристи Влатко Стефановски, на својата гитара речиси визуелно му го доближи на секој Македонец и Балканец 7/8скиот ритам преку едноставна секвенца „ јен-два-три, јен-два, јен-два„

Ако Милчо Манчевски во своето ремек дело „Пред дождот“ емоциите ги исцртува со македонскиот ритам, а нашиот сограѓанин Крсте Роџевски со својот андроген глас ја возбудува селективната и деликатна публика по целиот свет никогаш не заборавајќи ја основата и коренот на македонскиот мелос и ритам,  тогаш ние се чувствуваме одговорни и повикани на свој начин и во својата област да ги споиме историјата, традицијата, иновативноста и иднината, и на свој оригинален начин да го запечатиме постоењето и важноста на овој автохтон ритам , толку важен за нас Македонците.

Младиот дизјнер Андреј, во наизглед едноставен дизајн, спојува многу емоции преку разиграните раце кои асоцираат на љубовно прегрнување, а самото прегрнување, секогаш предизвикува промена на срцевиот ритам кое понекогаш е проследено и со прескокнување на некое отчукување- аритмија, љубовна аритмија. Зарем тоа не е и 7/8скиот ритам?

Тимот на Божиновски неизмерно им се заблагодарува на сите учесници на повикот и за тоа што со нивната креативност направи изборот да биде навистина предизвик.

За да прочитате повеќе за победникот кликнете на линкот:

https://bit.ly/3XvOFc6

Комерцијален ПР текст

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

банки3 дена ago

Потрошувачки кредит на УНИБанка АД Скопје со одлична понуда за рефинансирање и бонус од 1.000 денари при онлајн аплицирање

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

економија6 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

интервју6 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

свет6 дена ago

Пустината под вода

регион6 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

економија6 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

интервју6 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

технологии / компании6 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг6 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

свет2 дена ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?