Connect with us

свет

Новиот ChatGPT-4o ќе ви биде преведувач, а и ќе ве подучува математика

објавено

на

Компанијата OpenAI  деновиве го претстави новиот модел на вештачка интелигенција наречен GPT-4o, способен за реални гласовни разговори и интеракција со текст и слика, што е нивни најнов потег да останат во врвот на полето на вештачката интелигенција.

OpenAI е креатор на ChatGPT којшто не престанува да ја бранува јавноста уште откако за првпат беше претставен во ноември 2022 година, а со новата аудио технологија ќе им овозможи на корисниците да разговараат со ChatGPT што ќе им одговори во реално време без одлагање, како и да го прекине ChatGPT додека зборува.

„Чувствувам дека ова е вештачка интелигенција како од филмовите. Разговорот со компјутер никогаш не ми се чувствувал природно, но сега е така“, напиша извршниот директор на OpenAI Сем Алтман во блог пост.

OpenAI се соочува со зголемена конкуренција и притисок да ја прошири корисничката база на ChatGPT, популарниот чет-бот што го воодушеви светот со создавање на пишана содржина слична на човекот со својот софтверски код.

Во демонстрација, ChatGPT користеше визуелни и гласовни способности за да му помогне на истражувачот да ги реши математичките равенки дадени на хартија преку разговор. Во друга демонстрација, истражувачите ја покажаа способноста за превод на јазикот во реално време на моделот GPT-4o.

банки2 дена ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија5 дена ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години

банки5 дена ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

македонија5 дена ago

Донаторскиот кружок на КОНЕКТ по 5-ти пат покажа филантропија на дело: Собрани еден милион денари здружени донации за влијателни иницијативи

банки6 дена ago

ПроКредит е единствена банка во Македонија оценувана од Fitch Ratings

банки7 дена ago

Нова зелена бизнис кредитна линија на ПроКредит Банка и ЕБОР со поврат на средства до 10% за инвестиции во одржливи решенија

македонија1 недела ago

Приближувајќи се кон првата декада со бројни успеси – 8 години ги зајакнуваме носечките столбови на уникатното хотелско угостителство во Скопје Мериот Хотел

менаџмент / маркетинг2 недели ago

Како да се водат состаноци: не мора да се долги, мачни и здодевни, може и поинаку

регион2 недели ago

Во Хрватска платите растат двојно побрзо одошто просекот на ЕУ: работодавците бараат покачувањата да се врзат со продуктивноста

свет2 недели ago

Како турнејата на Тејлор Свифт може да ја поправи економската слика на Европската унија

македонија1 недела ago

Приближувајќи се кон првата декада со бројни успеси – 8 години ги зајакнуваме носечките столбови на уникатното хотелско угостителство во Скопје Мериот Хотел

банки7 дена ago

Нова зелена бизнис кредитна линија на ПроКредит Банка и ЕБОР со поврат на средства до 10% за инвестиции во одржливи решенија

македонија5 дена ago

Донаторскиот кружок на КОНЕКТ по 5-ти пат покажа филантропија на дело: Собрани еден милион денари здружени донации за влијателни иницијативи

банки6 дена ago

ПроКредит е единствена банка во Македонија оценувана од Fitch Ratings

банки5 дена ago

Прокредит банка со нова модерна филијала во Гостивар

банки2 дена ago

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

македонија5 дена ago

Комерцијална банка со поддршка за македонскиот фудбал и во наредните три години