Connect with us

свет

Спречен обид за државен удар во Германија, уапсени 25 десничарски ектремисти

објавено

на

Група екстремни десничари и поранешни припадници на армијата планирале да упаднат во зградата на парламентот во Берлин и да ја преземат власта.

Во големи  рации низ Германија рано утринава, беа уапсени 25 лица осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат дека станува збор за група екстремни десничари и поранешни припадници на армијата, кои планирале да упаднат во зградата на парламентот во Берлин и да ја преземат власта. Осомничените се обвинети дека подготвувале активности врз основа на нивната идеологија, како што се набавка на опрема, регрутирање нови членови и спроведување на обука за гаѓање.

„Принцот“ е главен

Како клучна личност за нивните планови се споменува маж опишан како „принцот“ и наречен е Хајнрих 13-ти. Тој има 71 година. Наводните водачи се меѓу уапсените во 11 германски покраини, објавија федералните обвинители. Во фокусот на напорите за регрутирање биле првенствено припадниците на војската и полицијата, објави канцеларијата.

Поранешни припадници на германската армија одиграле  значајна улога во организирањето и планирањето на државниот удар. Меѓу нив имало и поранешни припадници на елитните специјални сили. Заговорниците, објави федералното обвинителство, планирале лично да владеат со Германија. Меѓу уапсените има и еден активен војник и неколку резервисти, објави воената разузнавачка агенција BAMAD. Активниот  војник е припадник на командата на специјалните сили.

Заговорниците сметале  дека можат да ги постигнат своите цели само со „воени средства и насилство против  претставниците на државата“, што вклучувало и убиства.

Германската државна  телевизија ZDF објави дека во заговорот бил вмешан и поранешен екстремно десничарски пратеник  во Бундестагот и според плановите на пучистите требало да биде поставен за министер за правда. „Принцот Хајнрих“ требало  да биде лидер на Германија по државниот удар, јави Би-Би-Си.

Планирале држава по урнекот на Вториот германски рајх

Меѓу заговорниците има и членови на екстремното движење Reischburger (граѓани на Рајхот), коишто  германската полиција долго време го надгледува за насилни напади и расистичка  идеологија. Оваа група воедно  одбива да ја признае модерната германска држава.

Се проценува дека околу 50 мажи и жени се во групата што планирала да ја собори германската република и да ја замени со нова држава базирана на Германија од 1871 година, или империја попозната како Вториот Рајх. „Се уште немаме име за оваа група“, изјави портпаролката на германското федерално обвинителство. Уапсените ќе бидат сослушани во текот на денот.

Министерот за правда Марко Бушман на Твитер објави дека е во тек „голема антитерористичка операција“ и дека уапсените „планирале вооружен напад врз уставните тела“. Главниот обвинител рече дека групата планирала насилен пуч од ноември 2021 година.

Рациите ги извршија повеќе од 3 илјади полицајци и припадници на безбедносните сили во 11 германски сојузни покраини. Апсењата се извршени во Баден-Виртемберг, Баварија, Берлин, Хесен, Долна Саксонија, Саксонија и Тирингија, како и во Австрија и Италија.

економија1 ден ago

РЕС го презеде снабдувањето со електрична енергија на 250 компании за само 10 месеци постоење

регион2 дена ago

SkyShowtime сервисот за стримување достапен и во Македонија од 14 февруари

економија2 дена ago

Анѓушев: Да се градат електрани од различни обновливи извори, а решение за вишоците струја се Чебрен, батерии и водород

економија2 дена ago

За само неколку денови – повеќе од 4000 гласачи за најдобрите е-трговци во Македонија

македонија3 дена ago

„СОС Детско село“ доби 1,37 милиони денари собрани од продажбата на билети за настан организиран од РФМ

економија3 дена ago

Ковачевски: Работиме на тоа да нема поскапување на струјата, дури, во некои сегменти да има и поевтинување

македонија4 дена ago

Еко Логистик Сервис одбележа пет години работа на македонскиот пазар

македонија4 дена ago

“Година на нови можности“ – почна дводневната конференција во организација на Владата

економија4 дена ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

економија1 недела ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

македонија1 недела ago

Создадовме автентично винско туристичко доживување во радовишкиот крај!

свет1 недела ago

Франција и Шпанија се најпосетените светски дестинации

свет1 недела ago

Технолошките гиганти отпуштаат преку 50 илјади вработени

економија1 недела ago

Од специјалниот прилог „Брендови“: Како пандемијата и кризата ги променија бренд стратегиите?

интервју1 недела ago

Славица Кутиров: Со примена на новите сервиси и напредни технологии, дигиталната Царина станува реалност

менаџмент / маркетинг1 недела ago

Теорија, пракса и понекое пророштво

економија1 недела ago

ИТ компанијата Proxiad SEE отвори нова канцеларија во Скопје

регион1 недела ago

Во Хрватска пристигнуваат три светски хотелски брендови во исто време

економија4 дена ago

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

технологии / компании1 недела ago

Амазон е највреден бренд на планетава, Дојче Телеком прв во  Европа