Connect with us

start up

Од 2015-та над 200 милијарди долари се вложени во европски стартапи

објавено

на

Шест земји – В. Британија, Шведска, Турција, Германија, Естонија и Шпанија имаат технолошки стартапи што успеале да приберат повеќе од една милијарди долари во капитал.

Европа во последнава деценија стана центар на иновациите и може да се пофали со одлично финансирани технолошки стартапи, вклучително и „еднорозите“ (стартапи што преминуваат вредност од една милијарда долари) како шведскиот Northvolt или германскиот Celonis. Технолошкиот бум се шири по целиот континент, а стартапите што имаат седиште во Европа повеќе не се резервирани само за големите градови како Берлин, Стокхолм или Лондон, туку квалитетни иновации и технолошки компании се’ почесто се појавуваат и надвор од веќе востановените технолошки жаришта, пишува CB Insights.

Според податоците на сајтот, од 2015 наваму повеќе од 200 милијарди долари се вложени во европските стартапи, што ги вклучува и инвестициите во водечките технолошки еднорози како Bolt во Естонија или Glove во Шпанија.

Најдобро финансиран стартап во Европа е британската широкопојасна сателитска компанија OneWeb, со 5,2 милијарди долари во сопственички капитал. Следи шведскиот Northvolt (4 милијарди долари), којшто произведува одржливи батерии, како и е-трговецот Trendyol во Турција со 1,5 милијарди долари. Заедно, стартапите на инфографиката имаат собрано 21,3 милијарди долари капитал.

Четиринаесет од 38 компании на инфографиката се еднорози со вредност поголема од една милијарда долари, а пет највисоко проценети европски еднорози се Celonis од Германија, специјализиран за процесирање на податоци (11 милијарди долари), Northvolt (9,1 милијарди долари, Шведска), Mollie (6,5 милијарди долари, Холандија, процесирање на плаќања), Bolt (4,8 милијарди долари, Естонија) и Vinted (4,5 милијарди долари, Литванија, онлајн трговија). Шест земји – В. Британија, Шведска, Турција, Германија, Естонија и Шпанија имаат технолошки стартапи што успеале да приберат повеќе од една милијарди долари во капитал.

Македонија не се наоѓа на оваа стартап карта на Европа, а од земјите во окружувањето, Србија може да се пофали со крипто стартапот Tenderly, којшто собрал 21,9 милиони долари, Хрватска со Gideon Brothers, со 36,7 милиони долари, која што е од областа на роботиката и вештачката интелигенција.

свет12 часа ago

Америка на НАТО самитот утре ќе најави “долгорочен воен ангажман“ во Европа

економија12 часа ago

Македонските индустриски производи за домашен пазар за една година поскапеле 22% во просек

економија17 часа ago

Новата фабрика на „Гересхајмер“ во Македонија од 126 милиони евра – ќе биде најголемата инвестиција во ТИРЗ досега

свет2 дена ago

Русија касни со плаќање на долгот кон странство. Министерот за финансии: тоа е фарса

економија5 дена ago

Развојната банка воведе нова кредитна линија за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба?

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Рекоа за…продуктивноста

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Зошто предолгото работење од дома може да е штетно за вашата кариера?

менаџмент / маркетинг5 дена ago

ДЕЛЕГИРАЊЕ – КАКО ДА СЕ РЕШИТЕ ОД СТРАВОТ НА ГУБЕЊЕ МОЌ И КОНТРОЛА?

технологии / компании5 дена ago

Инженер на Google откри дека компанијата поседува вештачка интелигенција што станала свесна, па го пратија дома

македонија6 дена ago

За македонските граѓани најсигурна инвестиција е во станови, нивната цена пораснала за 20% за 3 години и нема да се намалува

start up7 дена ago

Македонскиот стартап Qpick започнува интернационална експанзија!

интервју5 дена ago

Роза Балфур: Условот за добрососедство мора да важи и за членки  – не може со вето да решаваат билатерални проблеми

економија12 часа ago

Македонските индустриски производи за домашен пазар за една година поскапеле 22% во просек

свет5 дена ago

Ако пукне балонот со недвижности во Кина, ќе се оствари кошмарот на сите економисти

економија5 дена ago

Од висока инфлација и економска стагнација добиваме стагфлација

македонија6 дена ago

Ковачевски во Брисел го отрфли францускиот предлог

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба?

економија5 дена ago

Акциските фондови со пораст од 57% и покрај хаосот на светските берзи

економија5 дена ago

Развојната банка воведе нова кредитна линија за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија