Connect with us

економија

Онлајн конференција „Бизнис без корупција“ во петок, 22.01

објавено

на

Конференцијата е завршен настан во рамки на проектот „Зајакнување на интегритетот и намалување на корупцијата во државниот и приватниот бизнис-сектор“ финансиран од Европската унија и спроведен од Центарот за граѓански комуникациии во партнерство со Конект и Здружението на даночни советници. 

Во петок, на 22 јануари, со почеток во 11ч. ќе се одржи онлајн конференција „Бизнис без корупција, којашто е всушност завршен настан во рамки на проектот „Зајакнување на интегритетот и намалување на корупцијата во државниот и приватниот бизнис-сектор“ финансиран од Европската унија и спроведен од Центарот за граѓански комуникациии во партнерство со Конект и Здружението на даночни советници. 

На конференцијата ќе биде претставен придонесот на проектот кон:  проценка на транспарентноста, отчетноста и ризиците од корупција во јавните претпријатија; развојот на меѓусекторски механизми за дијалог за намалување на корупцијата во бизнисот; пристапот до локални алатки за зајакнување на интегритетот и засилување на капацитетите на приватните бизниси за спречување и борба против корупцијата.

На конференцијата свое обраќање ќе имаат врвни учесници од странство, како претставникот од Делегацијата на ЕУ, ЕБОР, Швајцарската мрежа на Глобалниот договор, владини преставници, но и од домашни лидерски компании кои применуваат системи за интегритет штитејќи се од корупција и нејзините неповолни влијанија на бизнисот.

Конференцијата ќе ги претстави пионерските ефекти на проектот за спречување и борба против корупцијата во бизнис-секторот.

„Сузбивањето на корупцијата во бизнисот е можно кога од една страна, компаниите ќе создаваат култура на интегритет, деловната етика, примена на високи стандарди и превентивни механизми против корупцијата, а од друга страна преку меѓу-секторски дијалог и заедничко работење на сите чинители ќе се креира бизнис околина којашто ќе поттикнува чесен бизнис.

Во рамките на спроведувањето на проектот создадовме заедница од повеќе од 200 претставници на приватниот сектор, подготвени да направат чекор напред и проактивно да воведат мерки за интегритет. Тие ќе ја збогатат конференцијата со своето присуство заедно со релевантни институции, стопански комори, граѓански организации кои работат во областа на спречување на корупцијата, како и гости-говорници од ЕУ кои ќе ги споделат своите стручни совети. Овој настан ќе креира насоки за понатамошен напредок во оваа област кај сите засегнати страни.“, велат организаторите на настанот.

Сите заинтересирани можат своето учество да го потврдат на konekt@konekt.org.mk по што ќе добијат информации за онлајн просторот на конференцијата.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

банки23 часа ago

НЛБ Банка прогласена за „Банка на годината за 2022“ од The Banker

регион1 ден ago

Хрватска ИТ компанија е меѓу трите најдобри во Европа што излегле на берза лани

економија1 ден ago

Владата најави привремен данок на екстра профит за фирмите

економија2 дена ago

Ковачевски: Нема да се воведе прогресивно оданочување

регион2 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија3 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија3 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар

македонија4 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет4 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија5 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

економија5 дена ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

банки5 дена ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија5 дена ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

македонија5 дена ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

регион2 дена ago

Тендерски повик за EU4Green

македонија4 дена ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет4 дена ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија5 дена ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

македонија3 дена ago

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

економија3 дена ago

НЛБ го враќа лизингот во понудата, Lease&Go доаѓа на македонскиот пазар