Connect with us

економија

Онлајн настан за професиите на иднината

објавено

на

“Future of work” ќе се одржи денеска, 08.11.2021 со почеток во 17:00 часот со три панел дискусии и осврт на прашањето „Кои се во иднина потребните професии и кариери кои во денешно време недостигаат на пазарот на труд“ кои ќе бидат анализирани од три засегнати страни: Академија – Универзитети, Неформални академии и тренинг центри и Интрапретприемништво во компаниите, со препораки за тоа како да изградиме капацитети за претприемачи во Северна Македонија.

Начинот на вршење на работата во светот постојано се менува. Додека некои работни места ќе бидат отворени и понатаму, други пак ќе се затвораат, а речиси сите ќе се променат. Последната година многу ги забрза трендовите за дигитализација на работните места и ги натера организациите да бидат агилни и да ги преиспитаат и реструктуираат своите работни места. Стартам Македонија и Македонски Телеком организираат настан кој разгледува три перспективи за иднината на работата и работните места.

“Future of work” ќе се одржи денеска, 08.11.2021 со почеток во 17:00 часот со три панел дискусии и осврт на прашањето „Кои се во иднина потребните професии и кариери кои во денешно време недостигаат на пазарот на труд“ кои ќе бидат анализирани од три засегнати страни: Академија – Универзитети, Неформални академии и тренинг центри и Интрапретприемништво во компаниите, со препораки за тоа како да изградиме капацитети за претприемачи во Северна Македонија.

Zoom link за регистрација 👇 – https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZEqdeyvqjgjHdK_R7oEoTYVM9N9oaN8G3Kh

Доколку сакате да се информирате за тоа што прават Универзитетите, Неформалните академии и Компаниите во насока на поддршка на работните места од иднината, и каде ја согледуваат потребата од дополнително подобрување, Ве покануваме да присуствувате на овој настан. На настанот сте добредојдени сите вие кои што можеби размислувате да продолжите со високо образование, да се запишете на курс за да научите нова вештина, обука или слично, или пак се интересирате да научите како функционира интрапретприемништвото во неколку компании.


Агенда:
17:00 -17:15 Официјално отварање на настанот
17:15 – 17:20 Пауза
17:20 -17:30 Keynote говорник – Mario Steinbuch – Entrepreneur – Lecturer – Advisor // Co-Founder & MD @ 36 Chambers

🔴 17:30 – 18:20 Сесија 1: Универзитетите – Столбот на економијата
Модератор: Верица Јорданова – Иновативност
Панелисти: Владимир Трајковиќ – УКИМ; Шенер Билали – ИБУ; Мишко Џидров – УГД; Азир Алиу – УЈИЕ

18:20 – 18:25 Пауза

🔴 18:25 – 19:10 Сесија 2: Неформални академии и центри за обука
Модератор: Дане Јосифовски ИМЕ
Панелисти: Весна Иваноска – SEDC; Петар Ниновски – Brainster;
Мартина Наумовска – Data Masters; Николина Цветановска – Monday Learning;

19:10 – 19:15 Пауза

🔴 19:15 – 20:00 Сесија 3: Интрапретприемништво и компании
Модератор: Елена Младеновска Јеленковиќ – М6 Едукативен Центар
Панелисти: Гоце Митевски – Телеком; Ива Јанковиќ – BetahausX; Елена Драгановска – Inplayer

економија12 часа ago

Трајче Манолев од Маркант Софтвер разви дигитално решение наменето за адвокати

македонија14 часа ago

Гувернерката Ангеловска – Бежоска на панел на „Euromoney“: Пандемијата значително ја зголеми одговорноста на централните банки

свет15 часа ago

Ѓоковиќ повторно остана без виза

економија1 ден ago

Што содржи економскиот дел од предлог-програмата на Ковачевски

економија2 дена ago

Прометот на Македонска берза лани поголем за 57%, индексот со пораст од 31%

економија2 дена ago

Повик до младите истражувачи: Пријавувањето на научните трудови за Годишната награда на Народната банка е до 1 февруари

македонија2 дена ago

Лавина реакции по пресот на Никола Димитров денеска: Заев, Османи, Ковачевски…

македонија2 дена ago

Филипче: Димитров никогаш не се спротивстави на мерките за пандемијата

македонија2 дена ago

Димитров вели дека добил поддршка од многу меѓународни пријатели да биде премиер

економија3 дена ago

ССК: Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за компаниите

македонија5 дена ago

АЕТМ: Над 100 пријавени е-трговци за ‘Ecommerce Awards’, рокот за пријавување истекува во среда

start up4 дена ago

Запознајте го Синдекс, стартапот на Михајло Штерјов, креатор на играта SciGirl: The Internship, што доби инвестиција од Акцелератор УКИМ

интервју4 дена ago

Даниел Лорер: Бугарија ќе бара, а нема да чека инвестиции

свет5 дена ago

Австралиските власти повторно го апсат Ѓоковиќ – го чека депортација?!

македонија2 дена ago

Филипче: Димитров никогаш не се спротивстави на мерките за пандемијата

македонија2 дена ago

Лавина реакции по пресот на Никола Димитров денеска: Заев, Османи, Ковачевски…

македонија5 дена ago

„Адора инженеринг“: Не сме вклучени во производството и испораката на топлинска енергија, обврската во овој момент е целосно на БЕГ

македонија4 дена ago

Мандатарот Ковачевски ги соопшти имињата на министрите од СДСМ

македонија3 дена ago

Димитров: Не се повлеков сам, имав сериозна битка во Владата околу блокадата од Бугарија

економија3 дена ago

ССК: Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за компаниите