Connect with us

свет

Оптимизам: JP Morgan предвидува крај на пандемијата и силна економија во 2022 година

објавено

на

Новите вакцини и лекови што очекува банката да бидат достапни догодина ќе доведат до „силно циклично закрепнување, враќање на глобалната мобилност и заживување на потрошувачката“.

Американската инвестициска банка J.P. Morgan е многу оптимистична во врска со состојбата на светската економија во 2022 година. Во својот извештај наведуваат дека следната година би можел да се постави темелот за далеку подинамично окружување што би требало да настапи откако Ковид-19 од пандемија ќе премине во ендемска болест.

Извештајот на банката наведува дека следната година ќе го видиме крајот на пандемијата  и конечно ќе се вратиме на нормални економски и пазарни услови. Главниот индекс на американскиот пазар на капитал, S&P 500 ќе порасне за 8%, додека пазарите во развој ќе пораснат и до одлични 18%.

„Нашата прогноза е дека 2022 ќе биде година на целосно глобално закрепнување“, вели Марко Колановиќ, главен стратег за глобални пазари во J.P. Morgan, во обраќањето до клиентите на банката деновиве.  „Тоа го темелиме на фактот што ќе се постигне широко распространет имунитет на вирусот, како и со новите лекови за третман на ковид што се очекуваат во 2022.“

Новите вакцини и лекови што очекува банката да бидат достапни догодина ќе доведат до „силно циклично закрепнување, враќање на глобалната мобилност и заживување на потрошувачката“.

Ковид-19 ќе остане да егзистира до извесно ниво да стане ендемски, велат авторите на извештајот, додека ризиците од инфекцијата ќе станат значително намалени.

Иако поедини економисти предвидуваат рекордна инфлација и проблеми во светските логистички синџири и во 2022, во J.P. Morgan не се секираат премногу околу тоа.

„На среден рок очекуваме глобалната економија да работи на решение на проблемите што се појавија во 2021. Како што ќе бледнее пандемијата, потрошувачите ќе ја пренасочат побарувачка од добра кон услуги. Тесните грла во синџирите на набавка пополека ќе се измазнат и глобализацијата ќе продолжи да ги одредува цените на стоките, како што и беше изминативе две децении“, пишува во извештајот на J.P. Morgan.

економија17 часа ago

Трајче Манолев од Маркант Софтвер разви дигитално решение наменето за адвокати

македонија19 часа ago

Гувернерката Ангеловска – Бежоска на панел на „Euromoney“: Пандемијата значително ја зголеми одговорноста на централните банки

свет19 часа ago

Ѓоковиќ повторно остана без виза

економија2 дена ago

Што содржи економскиот дел од предлог-програмата на Ковачевски

економија2 дена ago

Прометот на Македонска берза лани поголем за 57%, индексот со пораст од 31%

економија2 дена ago

Повик до младите истражувачи: Пријавувањето на научните трудови за Годишната награда на Народната банка е до 1 февруари

македонија3 дена ago

Лавина реакции по пресот на Никола Димитров денеска: Заев, Османи, Ковачевски…

македонија3 дена ago

Филипче: Димитров никогаш не се спротивстави на мерките за пандемијата

македонија3 дена ago

Димитров вели дека добил поддршка од многу меѓународни пријатели да биде премиер

економија3 дена ago

ССК: Новиот Закон за електричен отпад наметнува нереално зголемени давачки за компаниите

македонија5 дена ago

АЕТМ: Над 100 пријавени е-трговци за ‘Ecommerce Awards’, рокот за пријавување истекува во среда

start up5 дена ago

Запознајте го Синдекс, стартапот на Михајло Штерјов, креатор на играта SciGirl: The Internship, што доби инвестиција од Акцелератор УКИМ

интервју4 дена ago

Даниел Лорер: Бугарија ќе бара, а нема да чека инвестиции

свет5 дена ago

Австралиските власти повторно го апсат Ѓоковиќ – го чека депортација?!

македонија3 дена ago

Филипче: Димитров никогаш не се спротивстави на мерките за пандемијата

македонија3 дена ago

Димитров вели дека добил поддршка од многу меѓународни пријатели да биде премиер

македонија3 дена ago

Лавина реакции по пресот на Никола Димитров денеска: Заев, Османи, Ковачевски…

македонија5 дена ago

„Адора инженеринг“: Не сме вклучени во производството и испораката на топлинска енергија, обврската во овој момент е целосно на БЕГ

македонија4 дена ago

Мандатарот Ковачевски ги соопшти имињата на министрите од СДСМ

македонија3 дена ago

Димитров: Не се повлеков сам, имав сериозна битка во Владата околу блокадата од Бугарија