Connect with us

start up

Петров: Наскоро државен инвестициски фонд – ќе вложува од 200.000 до 1,5 милиони евра во македонските стартапи

објавено

на

Денеска презентирани мерките за забрзан раст на домашниот стартап екосистем.

Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Коста Петров на денешната прес конференција истакна дека визијата на ФИТР и генерално, Владата, е едноставна – позиционирање на Република Северна Македонија како регионален стартап хаб.
 
„Заедно со вицепремиерот Фатмир, со Бистра, Ѓорѓи, Анита, Стефан и Дејан, со чинителите на стартап екосистемот, со странските донатори и стопанските комори, за првпат седнавме на иста маса, и се запрашавме – што се е потребно сите ние да направиме, за да им овозможиме на македонските стартапи побрз развој, полесен пристап до финансии и полесен влез до глобални пазари.“, изјави Петров, директор на ФИТР и додаде дека во моментов се финализираат и деталите околу првиот државен Инвестициски фонд, преку кој, во македонските стартапи ќе се инвестираат од 200.000 до 1.5 милион евра.


Директорот Петров потсети и дека е во тек финална селекција на компаниите кои аплицираа на јавниот повик „Стартапувај 3“, преку кој ќе се поддржат македонските стартапи со 2 милиони евра, а преку повикот за комерцијализација на иновации кој е во тек, обезбедени се 8 милиони евра за домашните стартапи и иновативни компании да ги комерцијализираат своите производи и услуги.

Инаку, како што подвлече премиерот Зоран Заев на денешното претставување на сетот мерки за раст на стартап екосистемот, во портфолиото на Фондот за иновации и технолошки развој, само во последните три години, поддржани се 605 проекти преку кофинансирани грантови, со над 85 милиони евра вкупна инвестиција, што е навистина неспоредливо со периодот пред 2017 година, кога беа поддржани само 36 проекти и вкупна инвестиција од приближно 1,5 милиони евра.

„Од вкупните инвестиции заклучно со септември 2021 година, 56% односно околу 48 милиони евра се средства обезбедени од Фондот додека 37 милиони евра се сопствена инвестиција на компаниите што значи дека програмите на ФИТР поттикнаа значителен инвестициски циклус од страна на микро, малите и средните претпријатија. Охрабрува податокот дека 51% од портфолиото на Фондот се стартап компаниите, претежно основани од млади луѓе. Денес зборуваме за 326 поддржани стартап компании, во кои инвестиравме 18 милиони евра. Најголемиот дел од овие компании успешно работат не само на домашниот пазар туку и рамо до рамо со светски познатите брендови на глобалниот пазар.“, рече Заев.

македонија8 часа ago

Стигна модифициран француски предлог до македонската влада, ќе оди во Собрание

регион8 часа ago

Папандреу од Македонскиот енергетски форум: Изоставувањето на Западен Балкан од европската интеграција е безбедносен ризик што Европа не смее да си го дозволи

македонија14 часа ago

Регулаторна: струјата ќе поскапи за 7,4%

економија1 ден ago

„Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција од 1,3 милиони евра

коментари2 дена ago

ESG – Новиот престолонаследник во корпоративното управување

економија2 дена ago

Развојната банка ја повлече петтата транша во износ од 22,8 милиони евра за мали и средни компании од заемот на Европската инвестициска банка

свет2 дена ago

Америка на НАТО самитот утре ќе најави “долгорочен воен ангажман“ во Европа

економија2 дена ago

Македонските индустриски производи за домашен пазар за една година поскапеле 22% во просек

економија2 дена ago

Новата фабрика на „Гересхајмер“ во Македонија од 126 милиони евра – ќе биде најголемата инвестиција во ТИРЗ досега

свет4 дена ago

Русија касни со плаќање на долгот кон странство. Министерот за финансии: тоа е фарса

економија2 дена ago

Македонските индустриски производи за домашен пазар за една година поскапеле 22% во просек

свет7 дена ago

Ако пукне балонот со недвижности во Кина, ќе се оствари кошмарот на сите економисти

коментари2 дена ago

ESG – Новиот престолонаследник во корпоративното управување

интервју7 дена ago

Роза Балфур: Условот за добрососедство мора да важи и за членки  – не може со вето да решаваат билатерални проблеми

економија7 дена ago

Од висока инфлација и економска стагнација добиваме стагфлација

менаџмент / маркетинг7 дена ago

Дали сте саботирани од сопствената цел за остварување поголема продажба?

економија7 дена ago

Акциските фондови со пораст од 57% и покрај хаосот на светските берзи

економија7 дена ago

Развојната банка воведе нова кредитна линија за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија

свет4 дена ago

Русија касни со плаќање на долгот кон странство. Министерот за финансии: тоа е фарса

македонија7 дена ago

Една третина од македонските компании се дигитално зрели