Connect with us

економија

Пивара Скопје отвори нови деловни простории и најави инвестиции од 13 милиони евра

објавено

на

Во компанијата веќе е започнат инвестициски циклус во вредност од околу 13 милиони евра, кој е насочен кон модернизација на производните капацитети со најсофистицирана технологија. Во следниот период, компанијата ќе вложува и во заштита на животната средина, особено во програми за справување и складирање на отпадот.

„Пивара“ Скопје денеска ги промовираше новите деловни простории кои се дел од новиот двојно поголем двегодишен инвестициски план на компанијата. Овие простории ќе бидат отворени и за заедницата, посебно за младите луѓе.

На новиот деловен простор е работено во изминатите две години и според менаџментот на компанијата, новите простории ќе бидат поттик за вработените да работат креативно и тимски и во иднина.

Во компанијата веќе е започнат инвестициски циклус во вредност од околу 13 милиони евра, кој е насочен кон модернизација на производните капацитети со најсофистицирана технологија. Во следниот период, компанијата ќе вложува и во заштита на животната средина, особено во програми за справување и складирање на отпадот.

– Особено сме горди што овие простории ќе бидат отворени и за заедницата, особено за младите. Покрај веќе познатите наши програми како што е програмата за зајакнување на знаењата и вештините на младите луѓе и програмата за летна практика, планираме да иницираме и нови програми, кои ќе се фокусираат на веќе постоечкиот голем потенцијал во земјава за креативност и иновации, истакна генералниот директор на „Пивара“, Горан Сладиќ на денешната промоција на новите простории.

Ваквите инвестиции, според премиерот Зоран Заев, кој присуствуваше на промоцијата, се одлична вест за домашната економија и потврда дека во државата има стабилна и предвидлива бизнис средина.

– Одлуката на „Пивара“ за нови инвестиции, но и на останатите компании кои ги посетив изминатиот период е најдобар показател дека направивме многу за да се обезбеди стабилна, предвидлива и поволна деловна клима. Тоа ги охрабрува инвеститорите и компаниите да инвестираат во својот развој, во креирање на уште подобри услови за своите вработени, во зголемување на нивната благосостојба и во креиарање на услови за вработување на младите за да може да ја градат својата иднина во татковината, рече Заев.

Тој упати порака до бизнис секторот дека може да смета на поддршката од Владата и да не се двоуми да вложува во земјава.

Continue Reading
свет7 часа ago

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

свет8 часа ago

Почина Колин Пауел, првиот афроамериканец државен секретар на САД

македонија12 часа ago

Арсовска води пред Шилегов во Скопје со 4.000 разлика, после 80% пребројани гласови

македонија21 час ago

Заев најави повеќе градоначалници одошто опозицијата, Мицкоски веќе прогласи победа на локалните

економија3 дена ago

Хаос на светските стокови берзи, растат цените на се’

економија3 дена ago

Средба Народна банка – ММФ: Повисоката инфлација во Македонија е резултат на глобални притисоци

македонија3 дена ago

Ист Гејт Мол се отвора за две недели, доаѓаат нови светски брендови

македонија3 дена ago

Блумберг Адрија – првата мулти-платформа за деловни вести во Југоисточна Европа, стартува во 2022 година

македонија4 дена ago

Димитров од Самитот на The Economist: ЕУ и Бугарија да покажат одговорност и лидерство

македонија4 дена ago

Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија

економија3 дена ago

Хаос на светските стокови берзи, растат цените на се’

македонија6 дена ago

Заев ја најави досега најголемата инвестиција во земјава: германската WPD ќе гради ветропарк од 500 милиони евра

регион5 дена ago

Немири на северот во Косово, Србин тешко повреден

македонија3 дена ago

Ист Гејт Мол се отвора за две недели, доаѓаат нови светски брендови

lifestyle6 дена ago

„Божиновски“ го донесе часовникот на Џејмс Бонд во својот новодизајниран салон

македонија6 дена ago

Утре во Скопје се одржува „Самитот на Западен Балкан“ организиран од лондонски The Economist

македонија6 дена ago

Струјата за домаќинства со иста цена до крајот на годинава

македонија3 дена ago

Блумберг Адрија – првата мулти-платформа за деловни вести во Југоисточна Европа, стартува во 2022 година

свет7 дена ago

Директорката на ММФ, Георгиева, го „преживеа“ скандалот со Дуинг Бизнис

македонија4 дена ago

Јошка Фишер од Самитот во Скопје: Западен Балкан припаѓа на Европа, не ги отворајте вратите за играчи како Кина

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil