Connect with us

свет

Поранешниот комичар се бори со најголемата трагедија на својата земја

Володимир Зеленски

објавено

на

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и самиот е веројатно  е цел на руските напаѓачи додека трае инвазијата, па сепак, се јавува често од својот кабинет во Киев, обраќајќи ѝ се на нацијата и на целиот свет, покажувајќи дека е тука, со своите луѓе. Кога се нафатил да ја води својата земја, поранешниот актер на комедијата веројатно не ни можел да сонува дека ќе дојде денот кога ќе биде предводник на украинскиот  народ  во најголемата трагедија со која се соочува во модерното време. Западните земји наметнаа економски санкции врз Русија за да извршат притисок врз рускиот претседател Путин, но суштинската помош за Украина во вид на воена поддршка и сл., изостанува поради добро познатите констелации на односите помеѓу НАТО и Русија, коишто поседуваат нуклеарен арсенал. Апелот на Зеленски е во стилот “ве преколнувам луѓе, сторете нешто повеќе, бидејќи сега е во Украина, утре ужасот ќе биде и во вашиот двор.“

македонија5 часа ago

In Memoriam: Почина неврохирургот д-р Јовица Угриновски

свет6 часа ago

Скапо ви е месото? Јадете штурци. Ланец супермаркети во В. Британија би понудил инсекти како евтин оброк

економија19 часа ago

Здружување на силите: А1 Македонија и Триглав нудат осигурување на домот со А1 Combo

македонија1 ден ago

Вработените на dm дрогерие маркт, волонтери и институционални партнери пошумија 10 хектари земја

економија1 ден ago

Истражување: кои се најпознати прехранбени брендови на македонскиот пазар?

македонија1 ден ago

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор на социјалните медиуми

банки1 ден ago

Од први јануари македонските банки добиваат конкуренција: и други компании ќе нудат платежни услуги

македонија4 дена ago

Можност што не се пропушта: Станови во „Гранд Ривер“ преку супер поволни кредити

интервју4 дена ago

Питер Адамс: Бизнис ангелите треба да ги создадете, не може само да ги откриете

македонија4 дена ago

10 години dm: Останавме пример на одговорно и успешно работење со двоцифрен развој на прометот.

македонија4 дена ago

Можност што не се пропушта: Станови во „Гранд Ривер“ преку супер поволни кредити

економија4 дена ago

Расте животното осигурување, но само 18% од полисите се со штедна компонента

македонија4 дена ago

10 години dm: Останавме пример на одговорно и успешно работење со двоцифрен развој на прометот.

економија4 дена ago

Како да се забрза онлајн купувањето за да се доближиме до земјите од ЕУ?

интервју4 дена ago

Зоран Лазoроски, ДБ Шенкер: Повеќе од две децении сме во служба на македонската економија

интервју4 дена ago

Питер Адамс: Бизнис ангелите треба да ги создадете, не може само да ги откриете

свет5 дена ago

Како е да се живее во Киев без струја, вода и греење: поранешен украински министер споделува на Твитер

економија4 дена ago

Основната каматна стапка највисока од 2010 наваму, периодот на евтини кредити завршува

македонија6 дена ago

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

интервју4 дена ago

Милан Дамчевски: ПроКредит Банка е докажан партнер на бизнисот кој активно ги поддржува компаниите и во овие турбулентни времиња

Best CBD Oil for Pain


Best CBD Oil for Anxiety


CBD Gummies


Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil

Best CBD Oil