Connect with us

свет

Почина кралицата Елизабета Втора, монархот што најдолго владееше со Велика Британија

објавено

на

Кралицата дојде на тронот во 1952 година и беше сведок на огромни општествени промени.

Кралицата Елизабета Втора, монархот со најдолг стаж во Обединетото Кралство, почина денеска попладнево во замокот Балморал на 96-годишна возраст, откако владееше 70 години.

Нејзиното семејство се собра денеска на нејзиниот имот во Шкотска, откако претходно се зголеми загриженоста за нејзиното здравје.

Кралицата дојде на тронот во 1952 година и беше сведок на огромни општествени промени.

По нејзината смрт, нејзиниот најстар син Чарлс, поранешниот принц од Велс, ќе ја води земјата во деновите на жалост како нов крал и шеф на државата за 14 територии под Комонвелтот.

Во соопштението, Бакингемската палата изјави: „Кралицата почина мирно во Балморал попладнево. Кралот и неговата сопруга ќе останат во Балморал оваа вечер и утре ќе се вратат во Лондон“.

Сите деца на кралицата отпатувале во Балморал, во близина на Абердин, откако лекарите ја ставиле кралицата под медицински надзор.

Таму е и нејзиниот внук, принцот Вилијам, а се очекуваше да пристигне и неговиот брат , принцот Хари.

македонија14 часа ago

@media: Иднината на пазарот за рекламирање

економија4 дена ago

Мукаетов за магазинот “The Region“: Нашите брендови се дел од секојдневието на луѓето

македонија4 дена ago

Универзитетот Американ Колеџ Скопје почна соработка со City College of New York од САД

банки5 дена ago

УНИБанка втора година по ред е поддржувач на најзначајната културна манифестација „Охридско лето“  

економија6 дена ago

Стимулирање на иновациите во Scalefocus: Како ги мотивираме ИТ професионалците да бидат иновативни

интервју1 недела ago

Гоце Сиваков:  Нашите клиенти веќе ги чувствуваат бенефитите од фактот дека УНИ Банка е дигитално и технолошки напредна банка!

економија1 недела ago

Стручна обука за општествена одговорност и прв „директорски појадок“ на Клубот на одговорни бизниси

економија2 недели ago

Мукаетов на насловна на престижниот романски магазин „Бизнис“: Романија е стратешки пазар за „Алкалоид“

економија2 недели ago

Почна проектот „Бизнис лидер“ – нова, иновативна платформа за вмрежување на најдобрите од македонскиот деловен свет

банки2 недели ago

Прокредит банка со нова модернизирана филијала во Кавадарци