Connect with us

свет

Путин се одмаздува за Кримскиот мост, ракетиран Киев и други украински градови

објавено

на

Според службите за итна помош, во Киев има десетици загинати и повредени. Утрово  експлозии биле регистрирани и во Л’вов, Тернопил и Житомир во западна Украина и во Днепар во централна Украина.

Експлозии  го потресуваат од утрово  главниот град на Украина Киев и неколку други градови во земјата, откако рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Украина за терористички напад на мостот што ги поврзува Русија и Крим, што поттикна повици за одмазда од високите функционери во Москва.

Според службите за итна помош, во Киев има десетици загинати и повредени. Утрово  експлозии биле регистрирани и во Л’вов, Тернопил и Житомир во западна Украина и во Днепар во централна Украина.

Густ чад се крена од центарот на Киев по неколку силни експлозии што го потресоа градот, изјавија очевидци.

Најмалку 75 проектили се истрелани досега во тековните напади утринава, изјави еден од командантите  на украинската војска. Генералот Валери Залужњи на Твитер објави дека 41 од нив биле соборени од украинските вооружени сили.

„Терористичката земја врши ракетни и воздушни напади на нашата територија , користејќи напаѓачки UAV. Утрото беа испукани 75 ракети, 41 беа неутрализирани од нашата против – воздушна одбрана. Вооружените сили прават се за да ги заштитат своите сограѓани, но непријателските  напади продолжуваат. Ги повикувам сите да останат во засолништата!“ објави тој.

Путин во неделата рече дека експлозијата еден ден претходно на мостот над портата Керч, главна рута за снабдување на московските сили во јужна Украина, била „терористички чин чија цел е да се уништи клучната цивилна инфраструктура“.

„Тоа беше дизајнирано, спроведено и нарачано од украинските специјални служби“, рече тој, според видеото на Кремљ на Телеграм.

Украина не ја презеде одговорноста за експлозијата, но високи руски претставници побараа брза реакција од Кремљ пред состанокот на Советот за безбедност на Путин што се одржува денеска.

Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, пред состанокот изјави дека Русија треба да ги убие „терористите“ одговорни за нападот.

„Русија може да одговори на ова злосторство само со директно убивање терористи, како што е вообичаено насекаде во светот. Тоа го очекуваат руските граѓани“, рече тој, а пренесе државната новинска агенција ТАСС.

Бесот на Путин поради наводниот напад се совпадна со зголемената загриженост дека Москва би можела да прибегне кон нуклеарно оружје, откако Путин постојано го предупредуваше Западот дека секој напад врз Русија може да предизвика нуклеарен одговор.

Александар Бастрикин, шефот на истражниот комитет на Русија, во неделата изјави дека возило експлодирало на мостот и го предизвикало пожарот. Возилото поминало низ Бугарија, Грузија, Ерменија, Северна Осетија и рускиот регион Краснодар пред да стигне до мостот, рече тој.

Меѓу оние кои им помогнале на украинските специјални служби во подготовката на нападот има и „граѓани на Русија и странски земји“, додаде Бастрикин во видеото на каналот Телеграм на Кремљ.

економија1 ден ago

Конференцијата на ПроКредит Банка и ЕБОР „Круг на нови можности“ за поддршка на младите претприемачи и жените во бизнисот

македонија2 дена ago

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвен крст

економија3 дена ago

Утре се одржува конференција за млади претприемачи и жени во претприемништвото во организација на ПроКредит Банка и ЕБОР

економија1 недела ago

Преку примери претставени еколошките и одржливите стандарди на комплексот „Гранд Скопје“ на Конференцијата за комерцијални недвижности

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

македонија1 недела ago

Почна втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Гранд Скопјe PRIME SPONSOR на овогодишната Конференција за недвижности

регион1 недела ago

Бејби Лазања ќе донесе едно чудо Скандинавци во Хрватска годинава

македонија1 недела ago

Како „дише“ пазарот за широка потрошувачка во Македонија

македонија1 недела ago

Зелена иднина за секое дете

регион1 недела ago

Италијанската мафија се реформира: рекетот и убиствата не се повеќе во мода, сега е поисплатлив финансискиот криминал

македонија1 недела ago

Новото електрично возило на Грин Машинс на Брако претставено во Минхен

економија1 недела ago

Македонците лани потрошиле 200 милиони евра за онлајн купување од странски е-трговци: најмногу пари потрошиле кај Wizzair и Booking, а најчесто купувале од Amazon и AliExpress

економија1 недела ago

Со АмЧам на тема: Предизвици во спроведувањето на заштита на правата на интелектуална сопственост

македонија1 недела ago

Цените на становите допрва уште ќе растат, побарувачката не стивнува, а трошоците се зголемени: заклучоци од втората Конференција за комерцијални недвижности во Скопје

македонија1 недела ago

30 години дански конзулат и орден Витез од прва класа на Редот на данското знаме за Живко Мукаетов

свет1 недела ago

Бајден ги крена царините на кинеските електрични возила на 100%