Connect with us

свет

По Ролс Ројс, и Бентли објави рекордна продажба во 2022 година

објавено

на

Цените на ново Бентли возило почнуваат од околу 170 илјади долари па нагоре, додека Ролс Ројс е нешто поскап, односно околу 250 илјади долари чини најевтиниот модел.

Веднаш по вчерашната објава за рекордна продажба на возила Ролс Ројс минатата година, и неговиот конкурент Бентли се огласи денеска со извонредни бројки за 2022 година, односно продадени 15.174 луксузни автомобили.

Тоа е за 4% повеќе одошто во 2021 година и е најмногу предизвикано од рекордната побарувачка, претежно во САД, Европа и Азија.

Вчера, Ролс Ројс соопшти дека лани продале 6.021 возило, рекорд на компанијата на сите времиња, што е за 8% повеќе од 2021. Бентли пак, објасни дека нивните одлични бројки се должат на популарноста на новите модели, хибридните модели, како и персонализираните автомобили.

„Зад нас е уште една година на непредвидливост, кога успеавме да надминеме големи предизвици и да покажеме силна издржливост испорачувајќи трета година по ред рекорден број возила“, изјави Адриен Холмарк, главен извршен директор на Бентли, англиска компанија создадена во 1919 година, сега во сопственост на германската групација Фолксваген.

Последниве години  Бентли ги претстави хибридните  модели Flying Spur и Bentayga, со што го покажа правецот во којшто ќе се движи развојот на компанијата. До 2030 година, кога во В. Британија ќе престанат да се продаваат нови возила со дизел и бензински мотори, Бентли планира да произведува исклучиво возила со нула јаглеродни емисии.

Цените на ново Бентли возило почнуваат од околу 170 илјади долари па нагоре, додека Ролс Ројс е нешто поскап, односно околу 250 илјади долари чини најевтиниот модел. Меѓутоа, просечната цена на продадените Ролс Ројс лимузини минатата година била вртоглави 534.000 долари, првенствено поради програмата на возила направени по нарачка и посебни додатоци, наречена Bespoke.

свет9 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет4 дена ago

Пустината под вода

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција