Connect with us

start up

Прв виртуелен саем за вработување во стартап компании – Startup Jobfair

објавено

на

Компаниите Codewell, Cognism, Data Masters, Embed Social, InPlayer, Microtica, Slice, Startup Macedonia, Teliport me и Upshift ќе ги претстават своите продукти, начин на работа, и корпоративна култура, како и отворените позиции за кои моментално регрутираат. Своја презентација ќе имаат и Thrivity, платформа која ги спојува луѓето кои бараат работа и компаниите што вработуваат. 

Денеска, 31.03, со почеток во 15ч. ќе се одржи првиот виртуелен саем за вработување каде ќе се претстават 10 домашни стартап и ИТ компании. Саемот е во организација на Стартап Македонија со подршка на  Швајцарската програма за зголемување на пазарната вработливост (IME).

Саемот е особено корисен за студенти и млади професионалци кои бараат динамична, предизвикувачка, и прогресивна работна околина и кои сакаат да дознаат малку повеќе за стартап екосистемот и културата која владее во него. На саемот ќе се понудат над 70 отворени позиции а покрај технички позиции ќе бидат претставени и позиции во полето на маркетинг, продажба, комуникации, HR,  и други функции вклучувајки и можности за пракса.

Компаниите Codewell, Cognism, Data Masters, Embed Social, InPlayer, Microtica, Slice, Startup Macedonia, Teliport me и Upshift ќе ги претстават своите продукти, начин на работа, и корпоративна култура, како и отворените позиции за кои моментално регрутираат. Своја презентација ќе имаат и Thrivity, платформа која ги спојува луѓето кои бараат работа и компаниите што вработуваат. 

“Стартапите се двигател на иновации и технологии а во Република Северна Македонија горди сме на успешни Компании кои постојано растат и се во потрага на нов динамичен кадар со кој ќе можат да достигнат нови успеси и унудат одлични услови за прво вработување или промена на кариера” изјави Игор Маџов коосновач на Стартап Македонија

Настанот е во соработка со Едукациските Партнери на Стартап Македонија меѓу кои SEDC, Brainster, DataMasters Vita Institute SEEU tech Park, М6  и бројни младински и студентски организации кои ја подржуваат иницијативата.

Заинтересираните ќе можат да го проследат настанот на онлајн платформата Зум и на Фејсбук Лајв  во 15:00 часот со претходна регистрација на следниот линк.

За сите дополнителни информации, контакт на е-маил info@Startupmacedonia.mk   и   тел: 078600064 Ели Мулева

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

свет7 часа ago

Време ли е за продавање на акциите од Apple?

македонија1 ден ago

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

свет4 дена ago

Пустината под вода

економија1 недела ago

„Е-commerce awards“ придонесуваат кон растот и успехот на бизнисите што функционираат во дигиталниот простор

економија4 дена ago

Како работеа домашните инвестициски фондови: Зголемување и на вредноста и на приносите

банки1 недела ago

Комерцијална банка како „Зелен поборник“ ќе пошумува и ќе едуцира

свет4 дена ago

Пустината под вода

регион4 дена ago

Доаѓаат супер-богати купци на недвижнини од цел свет, сплитска агенција ќе им биде ексклузивен партнер

интервју4 дена ago

Стефан Таневски: УАКС обезбедува сличен, ако не и ист, калибар на образование како и најдобро оценетите меѓународни бизнис школи

интервју4 дена ago

Фабрис Перушко: Кога се нафатив да го водам стечајот на Агрокор многумина ми изразуваа сочувство

економија4 дена ago

Движењата на стоковите берзи обратни од оние на финансиските пазари

технологии / компании4 дена ago

Кои се главните предности на генеративната вештачка интелигенција

менаџмент / маркетинг4 дена ago

Кој ќе господари со бизнисот во ниската земјина орбита: Една вселенска станица ќе се пензионира, многу нови ќе се појават